22.08.2016 12:17

Divadlo Krepsko uvede na Letní Letné inscenaci inspirovanou životem a dílem Lewise Carrolla

Divadlo Archa se na konci srpna stane další scénou festivalu nového cirkusu Letní Letná. Mezinárodní tým divadla Krepsko uvede v pražské premiéře inscenaci Edgar's Echo inspirovanou životem a dílem Lewise Carrolla. Představení vzniklo v Helsinkách v roce 2013 a v Čechách bude od 25. do 28. srpna k vidění poprvé, řekla ČTK Pavlína Svatoňová z Divadla Archa.

Mezinárodní divadelní skupina Krepsko vznikla v roce 2001. Z odvážných improvizací vytvořila vlastní jedinečný divadelní jazyk, který využívá prvky cirkusu, loutkového divadla i dalších jevištních prostředků ke sdělení silného příběhu. Na festivalu Letní Letná už vystupovalo v minulých letech a uvedlo na něm svá úspěšná představení Nejmenší žena na světě, Mad Cup of Tea, Alma&Amanda, Dronte a další.

"Nejde nám o jednotlivá cirkusová čísla a prvoplánový efekt, cirkusové prvky jsou pro nás nositeli příběhu," říká člen souboru Jiří Zeman. "V představeních Krepska se nemluví. Když už se nějaká slova nebo řeč přece jen objeví, není nutné jim rozumět. Snažíme se vše sdělovat prostřednictvím silného vizuálního zážitku. To nemusí znamenat velkolepou výpravu, stačí i jasná a zajímavá situace," dodává Zeman.
Divadelníci ale čekají od diváka jistou aktivitu - měl by hledat indicie, všímat si detailů nebo se prostě jen dívat a vnímat atmosféru. "Vždy se snažíme ukázat něco, co bychom sami jako diváci v divadle rádi viděli," říká.

V inscenaci Edgar's Echo se Krepsko věnuje postavě Lewise Carrola, autora slavné Alenky v říši divů. Jeho literární práce neslouží jako předloha, ale spíš jako zdroj inspirace. Podle tvůrců nebylo cílem jeho dílo dramatizovat, ale spíše ho užít jako rámec pro vlastní tvorbu.

Během 15 let své existence Krepsko vytvořilo přes 20 inscenací. Jejich představení se hrála v korunách stromů, některá v městské fontáně, v opuštěných městských zahradách či domech, trolejbusu, zoologických zahradách, mnohá ale i v klasických divadlech.
V představení Edgar's Echo se sešli tvůrci devíti národností, režíruje ho Linnea Happonenová, která pochází z Finska.

http://www.letniletna.cz/ 

Autor článku: ČTK: hrm, snm

Divadlo Krepsko uvede na Letní Letné inscenaci inspirovanou životem a dílem Lewise Carrolla