29.09.2022 11:18

Divadlo KULT uvede v kostele apoštola Pavla v Ústí nad Labem premiéru autorského projektu Deus Ex Machina

V kostele apoštola Pavla v Ústí nad Labem se uskuteční 1. října premiéra autorského projektu Deus Ex Machina. Inscenace o hledání člověka ve světě umělé inteligence je zasazená do prostoru kostelů, v nichž se také bude odehrávat. ČTK o tom informovala Lenka Havelková z produkčního spolku Kult.

Režie inscenace se ujal Štěpán Gajdoš a dramaturgii dělal Filip Nuckolls. Oba jsou ústeckým divákům známí z místního Činoherního studia. V Nuckollsově režii vznikl v minulosti projekt pojízdného divadelního vlaku Kredenc a následně pojízdného uměleckého autobusu, který křižoval České středohoří, či inscenace V hlavě Edvarda Beneše.

Autoři projektu si pokládají otázky: Co se stane, až umělá inteligence překročí pomyslnou hranici a osamostatní se? Co dělá člověka člověkem? Co je to duše? Chtějí podle Havelkové zdůraznit různorodost, která je neodmyslitelným rysem lidské společnosti a vytváří pestrý a bohatý svět, který rozšiřuje možnosti volby.

Premiéra se uskuteční 1. října v kostele apoštola Pavla v Ústí nad Labem, následují reprízy 3. a 4. října. „Poté ji máme v plánu uvést ještě v dalších městech. Speciálně pro tento projekt vybíráme šest kostelů, které již nejsou využívány ke svému původnímu účelu. Zpřístupníme zážitek z moderní divadelní produkce a atmosféru místa v novém kontextu," uvedl producent projektu Jan Kvasnička.

Více o projektu

Autor článku: ČTK: fir, hj