13.12.2017 13:50

Divadlo LETÍ přinese zkraje nového roku čajový dýchánek a apokalypsu

Jen dva měsíce po premiéře nejnovější inscenace Bang přichází Divadlo LETÍ s další novinkou. Bude jí česká premiéra hry z pera první dámy britské dramatiky Caryl Churchillové Čaj a apokalypsa, kterou LETÍ uvede ve VILE Štvanice 4. a 21. ledna 2018. V inscenaci Martiny Schlegelové se představí Eva Holubová, Zuzana Kronerová, Zoja Oubramová a Eva Salzmannová.

Nejnovější hru Caryl Churchillové uvedl ve světové premiéře londýnský Royal Court v lednu roku 2016 pod původním názvem Escaped Alone. Divadlo LETÍ se rozhodlo přenést ji na české jeviště pod názvem Čaj a apokalypsa. „Hra se skládá ze dvou prolínajících se linií, které staví do kontrastu umírající svět staré Evropy a jejích hodnot a jakousi moderní apokalypsu, kterou Churchillová představuje v groteskních obrazech, jež se však až děsivě blíží skutečnosti. Postavy v ní jsou jako hrníčky přetékající frustrací ze světa, na jehož záchranu již nezbývají síly,“ vysvětluje dramaturg David Košťák výběr titulu i změnu názvu. Inscenaci Čaj a apokalypsa režíruje umělecká šéfka LETÍ Martina Schlegelová, která k inscenaci oslovila výrazné osobnosti jedné herecké generace. Divadlo LETÍ navazuje na spolupráci s Evou Salzmannovou a Zuzanou Kronerovou z předešlých let. Na jevišti se setkají s Evou Holubovou a Zojou Oubramovou, které v LETÍ pracují poprvé. „Jedná se o ojedinělou příležitost pro herečky této generace. Autorka chtěla dát prostor starším ženám, které se pro společnost stávají neviditelnými,“ říká režisérka inscenace Martina Schlegelová.

V režii Schlegelové je na domácké scéně LETÍ ve VILE Štvanice momentálně již druhým rokem k vidění úspěšná inscenace Olga (Horrory z Hrádečku) Anny Saavedry a od loňského podzimu i neustále vyprodaná Tajemná záře nad VILOU britského dramatika Philipa Ridleyho. Autorkou scénografie připravované inscenace je Pavla Kamanová, která se Schlegelovou spolupracovala již například na Olze, a jejíž scénografie je širokou i odbornou veřejností velice oceňovaná.

Na jaře LETÍ představí ještě zbrusu novou hru mladého českého dramatika Tomáše Dianišky, která v současnosti vzniká v rezidenčním programu Divadla LETÍ. 20. dubna ji pod názvem Den závislosti uvede v režii Jana Holce. Kromě toho bude LETÍ pokračovat dalšími díly z cyklu scénických skic 8@8 a před koncem sezóny se vrátí oblíbený speciál -Večeře s novou hrou.

www.divadlo-leti.cz

Autor článku: Karolína Macáková