02.02.2012 10:56

Divadlo LETÍ, Studio DAMÚZA a Tomáš Polák uvedou muzikál Plantáž

Divadlo LETÍ, Studio DAMÚZA a Tomáš Polák (MIG 21) společně pro své fanoušky připravují nový projekt Plantáž - muzikál ve větším než malém množství. Premiéra proběhne 15. a 18. března v Divadle Na Prádle. Předprodej byl již zahájen. V muzikálu se představí mj. Ondřej Novák, Tomáš Jeřábek nebo Marcela Holubcová. Autorem textů písní je Xindl X. 

DJ-ka Lucie se před lety prosadila s jediným megahitem. Za obrovské honoráře pak pořídila opuštěný statek za Berlínem a přestěhovala tam své přátele. Ti vytvořili svéráznou komunitu a na protest proti kapitalismu, pod heslem „láska a tráva zvítězí“, začali obdělávat hašišovou plantáž. Lucie sama trávila většinu času na zahraničních turné. Teď se ovšem do zdánlivé idyly vkrádají falešné tóny, Joachim například zradil vytyčené ideály a vydělává značné peníze jako počítačový expert. Sice pořád hulí, ale nechce nikomu půjčit ani cent! Nad plantáží se stahují mračna a Lucie se vrací z Paříže. Je na mizině a statek půjde do dražby. Znamená to snad konec plantáže? Znamená to konec svobody? Konec hulení?

David Gieselmann si pohrává s motivy ruského klasika A. P. Čechova a vytváří svébytnou verzi jeho slavné hry Višňový sad. Poté, co Plantáž slavila úspěchy na evropských jevištích, přináší ji divadlo Letí českým divákům v muzikálové verzi. Divadlo LETÍ v koprodukci se Studiem DAMÚZA oslovilo ke spolupráci výrazné osobnosti české i zahraniční divadelní a hudební scény, jako například MIG 21 v čele s Tomášem Polákem, který se do muzikálových vod pouští poprvé a pro jejich fanoušky tak bude Plantáž netradičním zpestřením. "Plantáž mě zaujala svým tématem. Po přečtení scénáře jsem  kývnul na nabídku a do přípravy projektu jsem přizval  Xindla X. Plantáž je vtipná studie marihuanové komunity, všech těch zhuleneckých typů různého věku, pohlaví, sociálního postavení, které okolnosti náhle donutí měnit životní styl,“ doplňuje Tomáš Polák, skladatel ze skupiny MIG 21. Ondřej Ládek alias Xindl X o své účasti na projektu říká: “Pro Tomáše Poláka jsem v minulosti textoval několik písní k filmům a ta spolupráce mě hodně bavila. Mám radost, že jsme teď dostali příležitost pustit se spolu do většího projektu a že tím projektem byla zrovna Plantáž. Ta hra je vtipná, zábavná a přitom neklouže po povrchu. Dokáže tnout do živého, aniž by ztratila hravost. Doufám, že takové budou i naše písně.“

Zajímavým prvkem hry je putovní role Tiger Bunche, kterého ztvární různí hostující herci a zpěváci. Pro diváky tak bude při každé repríze překvapením, kdo se v této roli v daný večer představí. Při premiérovém uvedení Plantáže se role Tigera Bunche ujme vzácný host z Velké Británie.

Nová hudební verze komedie slavného německého dramatika Davida Gieselmanna vzniká v rámci rezidenčního programu Centra současné dramatiky, což je projekt Divadla LETÍ, kterému se věnuje již od roku 2010. Autor textu David Gieselmann je jedním z nejúspěšnějších současných německých autorů. Jeho hry jsou uváděny po celém světě (Velká Británie, USA, Slovensko, Rakousko...). Marie Špalová, dramaturgyně Divadla LETÍ k projektu uvedla: „David Gieselmann pro nás již napsal jednu hru, která se uváděla v rámci inscenace Nebe nepřijímá v Divadle Na zábradlí. V současné době pro nás připravuje muzikálovou verzi své úspěšné hry Plantáž.“ 

Divadlo LETÍ je nezávislý divadelní soubor s vášní pro nové hry. Všechny texty uvádí v české nebo světové premiéře. Cílem je propagovat současnou dramatickou tvorbu, zejména pak tu evropskou. Divadlo hostuje na různých pražských scénách – Divadlo Na Prádle, Švandovo divadlo, Divadlo Na zábradlí, Palác Akropolis atd. Mezi úspěšné inscenace patří například Svou vlastní ženou, Domeček pro buzničky u Matky Kapavky, Bazén (bez vody), Zpověď masochisty nebo projekt Letí na letišti.  V poslední době na sebe LETÍ upozornilo, když se svým projektem „Centrum současné dramatiky“ dostalo do finále na nového provozovatele Divadla Komedie.

Studio DAMÚZA  je produkční a producentská jednotka akčních umělců, kteří nechtějí zapadat do běžného divadelního provozu, ale chtějí objevovat, provokovat, zkoumat. Od počátku se studio orientovalo především na ambiciózní projekty studentů a čerstvých absolventů DAMU. Kromě toho již několik let spolupracuje s uměleckým triem Prachař, Fajt, Nebeský, jejichž inscenace Neúplný sen a Nod Quijote byly nominovány na prestižní české divadelní ceny. DAMÚZA se věnuje i tvorbě pro děti, ve svém repertoáru má řadu pohádek a je organizátorem festivalu VyšeHrátky.

Divadlo LETÍ a Studio DAMÚZA uvádí 
Plantáž
15. a 18. března
- premiéry v Divadle Na Prádle
25. března, 10., 20. a 30. dubna,  1., 15. a 22. května reprízy v Divadle Na Prádle, začátky představení od 20hodin
Divadlo Na Prádle (Besední 3, Praha 1)

Autor textu: David Gieselmann, Xindl X
Režie: Martina Schlegelová
Hudba: Tomáš Polák (MIG 21)
Scéna: Pavel Svoboda
Kostýmy: Vladimíra Fomínová

www.divadlo-leti.cz

Autor článku: Madla Zelenková

Divadlo LETÍ, Studio DAMÚZA a Tomáš Polák uvedou muzikál Plantáž