15.12.2016 07:31

Divadlo LETÍ uvede benefiční představení inscenace Olga (Horrory z Hrádečku) pro Výbor dobré vůle

Divadlo LETÍ, které má od března letošního roku na repertoáru inscenaci hry Anny Saavedry Olga (Horrory z Hrádečku), se rozhodlo první reprízu v novém roce věnovat nadaci, kterou Olga Havlová založila. 18. ledna 2017 uvede ve VILE Štvanice benefiční představení, jehož výtěžek poputuje Výboru dobré vůle - Nadaci Olgy Havlové.

Inscenace se nesnaží dokumentárním způsobem mapovat život Olgy Havlové, ale v kaleidoskopu obrazů zachytit kouzlo významné české osobnosti, která si dokázala zachovat tvář ve všech režimech. „Neuznávám, když se říká, tamti jsou normální, tito jsou nenormální. Chovám se podle toho, co si myslím. Člověk má dělat to, nač má sílu. Co umí dělat dobře,“ řekla Olga Havlová v rozhovoru s Evou Kantůrkovou v roce 1979. “V duchu slov Olgy Havlové chceme také my dělat to, nač máme sílu, a proto bychom rádi alespoň symbolicky přispěli k dílu, kterému paní Havlová věnovala tolik sil,” říká dramaturgyně a iniciátorka celé benefice Marie Špalová. „Jméno Olgy Havlové stále rezonuje v lidech. Máme velkou radost, že odkaz této výjimečné osobnosti připomíná i neotřelá divadelní inscenace Olga (Horrory z Hrádečku).

Děkujeme Divadlu LETÍ za uspořádání benefice ve prospěch naší nadace, jejíž výtěžek půjde na pomoc lidem se zdravotním postižením,“ doplňuje ji Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Vstupenky na benefiční představení v jednotné výši 500 Kč jsou v prodeji již nyní, aby je zájemci ještě stihli darovat jako smysluplný dárek pod stromeček.

Anna Saavedra: Olga (Horrory z Hrádečku)
18. 1. 2017, 20:00 VILA Štvanice

Co po mně chcete? Proč to chcete znovu vytahovat? Čekáte nějakou exhibici?
Portrét doby? Portrét hrdinky? Olga... Nejlepší přítel pro všechny časy, režimy i roční období. Tohle nesnáším. Když se lidi berou moc vážně.

Obrazy ze života Olgy Havlové, který si sama nevybrala, ale který hrdě vzala za svůj. Anna Saavedra, autorka, která v rámci rezidenčního programu Divadla LETÍ napsala hru Tajná zpráva z planety matek, jejíž inscenaci čtyři sezóny s úspěchem uvádělo brněnské HaDivadlo, tentokrát věnovala svou pozornost osobnosti Olgy Havlové, někdejší první dámy disentu a první dámy této země.

Režie: Martina Schlegelová
Dramaturgie: Marie Špalová
Výprava: Pavla Kamanová
Hrají: Pavlína Štorková, Jiří Böhm, Tomáš Kobr a Pavol Smolárik

Výbor dobré vůle
Výbor dobré vůle založila paní Olga, první manželka prezidenta České republiky (1933 – 1996), počátkem roku 1990 v tradici Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a Charty 77. Posláním Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové je pomáhat lidem, kteří se pro svůj nepříznivý zdravotní a sociální stav těžko včleňují do společnosti a nemohou se bez pomoci druhých sami o sebe postarat. Svým působením se nadace snaží o rozvoj duchovních hodnot, vzdělání, ochranu lidských práv a všeobecně uznávaných humanitárních hodnot.

Divadlo LETÍ
LETÍ, které v loňském roce oslavilo 10 let svého působení, je nezávislá platforma, která volně spojuje umělce s „vášní pro nové hry“. Jako jediné divadlo v České republice cíleně uvádí pouze současnou dramatiku, tj. všechny texty v české nebo světové premiéře. Ve spolupráci s Divadelní agenturou DILIA již devátým rokem uvádí Projekt 8@8, cyklus scénických skic nových českých i zahraničních her. Scénická skica se pohybuje mezi scénickým čtením a regulérní inscenací – forma, která nezabere mnoho času a umožňuje, aby se divák seznámil se skutečně „horkými“ novinkami domácího i světového divadla.

www.vdv.cz
http://divadlo-leti.cz/

Autor článku: Karolína Macáková