18.05.2021 15:06

Divadlo Líšeň zahajuje projekt Provokující divadlo

Premiérou Zpověď bachaře zahajujeme projekt Provokující divadlo, kterým zveme k dialogu nad ožehavými problémy naší doby.

Projekt Provokující divadlo reaguje na současná společenská a politická témata, je vyústěním našich dlouholetých aktivit. Od počátku existence našeho souboru chápeme divadlo jako prostředek k dialogu ve veřejném prostoru. Postupně vznikla v naší tvorbě i linie angažovaných her, které uvádíme společně s besedami s pamětníky, novináři nebo lidskoprávními aktivisty. Rozvíjíme prostřednictvím divadla i těchto setkání témata, která hýbou naší současností, nebo naopak potřebují nově vnést do veřejné diskuse. Zahajovaný projekt nechce provokovat samoúčelně, ale je vyjádřením našich lidských postojů, chce inspirovat a podněcovat k aktivitě směřující ke svobodě.

Součástí projektu je také nová hra Zpověď bachaře. Obrací se k příběhům z 50. let minulého století, inspiruje se konkrétními osudy, dokumenty a vzpomínkami. Používá originální výtvarné prostředky – masky a loutky. Hru vnímáme jako naše vyrovnání s minulostí a projev úcty k obětem. Premiéra se odehraje 10. 6. od 19.30 v Klubu Leitnerova. Po představení zveme na besedu s historikem a novinářem Luďkem Navarou a Miroslavem Kasáčkem z Občanského sdružení Paměť.
Více o inscenaci

V letošním roce se v rámci Provokujícího divadla budeme soustředit na uvádění angažovaných her s besedami pro veřejnost. Kromě Zpovědi bachaře jsou součástí projektu tyto inscenace:
Putin lyžuje
Hygiena krve
Po představeních chceme besedovat na témata související s hrami, o současném Rusku a jeho vlivu, o totalitě, nesnášenlivosti a neonacismu. Besedy se budou samozřejmě dotýkat nejaktuálnějších událostí v těchto oblastech. Na debatách budou hosty odborníci – novináři, politologové, lidskoprávní aktivisté nebo spřízněné organizace (Paměť národa, Amnesty International nebo Voxpot).

Projekt potrvá minimálně dva až tři roky (dochází ke změnám harmonogramu kvůli Covidu). Od roku 2022 budeme spolupracovat se školami, kterým také představíme angažované inscenace s besedami. Součástí linie projektu zaměřené na politické nebo doku-divadlo bude brněnské setkání s anglickou performerkou a oceňovanou autorkou Kate Pendry (známou z norského seriálu Okupace), uvedení její politické performance a besedy s ní.

Projekt v následujících letech nabídne také samostatnou linii zaměřenou na romskou kulturu a témata s ní spojená. V rámci ní obnovíme inscenaci Paramisa – Chytrý hloupý Rom, která vznikla na motivy romského příběhu a v intenzivní spolupráci s romskými umělci.
Představení budeme uvádět pro školy i veřejnost společně s workshopy romského tance a hudby.
Všechny své „provokující“ inscenace i s doprovodným programem bychom rádi co nejvíce hráli na veřejně přístupných místech, abychom témata vnesli i mezi diváky, kteří by na představení do divadelního sálu nepřišli.

Poslední částí projektu bude třídenní workshop s významným islandským loutkářem Berndem Ogrodnikem (hlavní loutkář oceněného filmové eposu Strings) - https://worldsofpuppets.com/. Workshopu se zúčastní členové a spolupracovníci Divadla Líšeň i veřejnost.

Autor článku: Martina Čichoňová