02.10.2012 10:16

Divadlo na Vinohradech uvede 15. října premiéru muzikálu

Novinkou pražského Divadla na Vinohradech bude 15. října premiéra muzikálu Jak udělat kariéru snadno a rychle. Připravilo ho ještě bývalé umělecké vedení této scény. Režisér a choreograf Radek Balaš zahájil zkoušky v polovině června. Na Vinohradech už připravil úspěšnou muzikálovou inscenaci Donaha!, která se tu hrála od roku 2005 až do minulé sezony.    

Hlavní roli myče oken, který se na základě příručky rozhodne pro rychlou kariéru, ztvární Michal Novotný. V dalších se objeví Jaromír Meduna, Barbora Poláková, Simona Postlerová, Lucie Juřičková, Jana Stryková, Kateřina Brožová, Pavel Batěk a Pavel Rímský. Hudbu a texty napsal Frank Loesser, autory libreta byli Abe Burrows, Jack WinstockWillie Gilbert. České texty písní napsal Václav Kopta.
Podle autorů má tato hudební komedie publikum naučit všechno, co potřebuje vědět o umění, jak prorazit. "Jste-li vzdělaný, inteligentní a schopný, tím lépe. Ale pamatujte si: tisíce to dokázaly i bez těchto vlastností," vzkazují divákům. Na jevišti se má v jednu chvíli objevit pětatřicet herců a tanečníků.    

Frank Loesser je považován za jednoho z nejúspěšnějších muzikálových tvůrců v historii Broadwaye. Navzdory čtyřem dekádám od světové premiéry se nezdá, že by tento příběh ztratil na aktuálnosti a humoru. V roce 1995 měl v karlínském divadle českou premiéru s Jiřím Langmajerem v hlavní roli, i když bez větší odezvy. O tři roky později ho nastudovali v Ostravě.    
Premiéra tohoto muzikálu se v New Yorku uskutečnila v roce 1961, inscenace měla 1417 repríz. O rok později získal tento projekt Pulitzerovu cenu za nejlepší drama jako jeden z pouhých sedmi muzikálů v historii.

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, rot

Divadlo na Vinohradech uvede 15. října premiéru muzikálu