29.08.2017 10:51

Divadlo Na zábradlí v nové sezoně plánuje tři premiéry a návrat na zrekonstruovanou domovskou scénu

Uhrančivé příběhy, vynikající herecký ansámbl, prvořadí režiséři a zrekonstruované divadlo… sezona 2017/2018 v Divadle Na zábradlí slibuje mimořádné divácké zážitky! V říjnu skončí doposud největší rekonstrukce v dějinách této legendární pražské scény, takže s novou sezonou návštěvníci poprvé vstoupí do nové dvorany a přilehlých prostranství. Plánované premiéry, Dánská občanská válka 2018-2024, Mýcení a Plechový bubínek, naplňují dosavadní dramaturgický směr Divadla Na zábradlí, kterým je objevování pro divadlo předem neurčených textů.

První titul Dánská občanská válka 2018-2024 inscenuje nová divadelní generace, čerství absolventi DAMU, režisérsko-dramaturgický tandem Svozil-Kosová. Ti pro jeviště Divadla Na zábradlí ztvární románovou vizi budoucnosti, ve které se již nebude umírat, a psi povedou s lidmi filozofické hovory. O další inscenaci sezony se postará kmenový režisér Jan Mikulášek, který převede na scénu jeden z klíčových románů Thomase Bernharda Mýcení. Volba tvorby rakouského dramatika je pro Divadlo Na zábradlí spjatá s tradicí, do dějin divadla se zapsaly scénické adaptace tohoto autora v režii Juraje Nvoty, J. A. Pitínského či Jiřího Pokorného. Jan Mikulášek uvede na scéně Zábradlí i další inscenaci, kterou bude adaptace slavného románu Güntera Grasse Plechový bubínek. Příběh Oskara Matzeratha, který se natolik bránil účasti ve světě dospělých, že odmítl vyrůst, je zároveň i strhujícím portrétem Evropy 20. století.

Divadlo Na zábradlí, sezona 2017/2018:

DÁNSKÁ OBČANSKÁ VÁLKA 2018–2024 – KASPAR C. NIELSEN
„Jak je zvláštní, že se historie opakuje, jestliže si člověk dostatečně dlouho počká.“
Muž přemýšlí o příčinách nebývale krvavého konfliktu, který nelítostně rozdělil společnost, a i po stovkách let od událostí se mu jistá jeho rozhodnutí navrací v nejhorších nočních můrách. Rozhodnutí, která během války učinil a kterých snad i lituje, třeba těch o své životní lásce, už nelze vzít zpět, ale co už se dá dělat? Scénář na motivy sci-fi románu předního představitele současné dánské literatury Kaspara C. Nielsena kombinuje úvahy o společensko-politických tendencích s fantaskními historkami tragikomického charakteru, balancuje na hranici absurdity, surreálna a kruté ironie.
Hrají: Miloslav König, Petr Jeništa, Dita Kaplanová, Magdalena Sidonová, Johana Matoušková, Honza Hájek a Jiří Černý
Režie a dramaturgie: Adam Svozil a Kristýna Kosová
PREMIÉRA 15. prosince 2017

MÝCENÍ – THOMAS BERNHARD
Sarkastický, ironický a přesný Thomas Bernhard se vrací na scénu Divadla Na zábradlí. Po legendárních inscenacích (Ritter, Dene, Voss, Divadelník a Náměstí hrdinů) DNZ uvede dramatizaci
románu Mýcení tohoto rakouského, skandálního a nepohodlného autora. Slavnostní setkání několika přátel u večeře se stane hlubokou, ironickou a jízlivě zábavnou sondou do života lepší společnosti. I když se situace a řeči, které se vedou o divadle a umění, zdají nadsazené, někteří Bernhardovi „přátelé“ se v knize poznali a zažalovali autora za nactiutrhání.
Hrají: Dita Kaplanová, Magdaléna Sidonová, Jana Plodková, Anežka Kubátová, Johana Matoušková, Petr Jeništa, Václav Vašák, Jakub Žáček
Režie: Jan Mikulášek
PREMIÉRA 16. března 2018

PLECHOVÝ BUBÍNEK – GÜNTER GRASS
„Kdyby byl Ježíš měl hrb, těžko by ho byli přibili na kříž," napsal Grass ve svém největším, nejslavnějším a nejkrásnějším románu. Příběh Oskara Matzeratha, který se natolik bránil účasti ve světě dospělých, že odmítl vyrůst, je zároveň i strhujícím portrétem Evropy 20. století. Tento podivný vypravěč se se svým plechovým bubínkem pohybuje mimo tradiční morálku, a právě proto se nakonec jeví jako jediný správný ve světě lži a zločinu.
Režie: Jan Mikulášek
PREMIÉRA 1. června 2018

http://www.nazabradli.cz

Autor článku: Simona Andělová