05.05.2017 12:49

Divadlo NaHraně rozehraje sarkastickou vztahovou Čtyřhru v české premiéře

Sarkastická vztahová komedie Čtyřhra autorky Jane Bodieové se českému publiku poprvé představí 12. května v nastudování pražského Divadla NaHraně a režii Jiřího Hajdyly.

Hrdiny rafinované hry jsou ošetřovatelka Alice a herec Tom, v jejichž dlouholetém vztahu se začínají objevovat trhliny. Když se oba při práci začínají sbližovat se svými kolegy Natašou a Jackem, jejich nesoulad se ještě prohloubí. V krátkých dialozích a na ploše pouhých několika týdnů nahlíží Čtyřhra s ironií a štiplavým humorem do soukromí dnešních třicátníků. Podobně jako Na dotek Patricka Marbera přitom ukazuje i nepříjemné, až patologické tendence jejich citového tápaní.

Z angličtiny hru přeložil Matouš Turek, v obsazení inscenace figurují Renata Prokopová, Pavel Kryl, Veronika Lapková a Michal Necpál, hudbu složil Ivo Sedláček a autorkou výtvarného řešení je Andrijana Trpković.  Jiří Hajdyla je již čtvrtou sezónu členem kladenského Divadla Lampion, předtím působil v divadle Husa na provázku. Kromě nich režijně spolupracoval s Divadlem X10, Pidivadlem, Divadlem Puls nebo s ostravskou Starou arénou.

Text Čtyřhry režisér přirovnává ke známé deskové hře: „Je to takové vztahové Člověče, nezlob se, ve kterém se dennodenně nacházíme. Nikdy sice nevíme, kolik tahů nám poskytne hrací kostka, ale vždy můžeme určit alespoň směr, kterým se vydáme. Přitom i nejmenší detaily rozhodují, zda za čtyři tahy skončíme v domečku, či se vrátíme na start.“

Hra byla poprvé uvedena v roce 2003 v Melbourne. Rodilá Londýňanka, letos sedmačtyřicetiletá Jane Bodieová působí jako dramatička, režisérka a televizní scenáristka střídavě v Austrálii a Velké Británii. Za svůj formálně originální text o rozpadu dvou vztahů A Single Act z roku 2005 získala několik australských divadelních ocenění, její hry jsou uváděny po celém světě. Čtyřhrou se coby autorka představuje českým divákům vůbec poprvé.

Pro Divadlo NaHraně, specializující se na současnou britskou dramatiku, jde o druhou premiéru této sezóny, kterou navíc stejně jako předchozí titul, úspěšné Paralelní vesmíry Nicka Paynea, uvede v české premiéře. Ta se odehraje 12. května od 19:30 v Divadle Kampa, které je už od roku 2009 domovskou scénou tohoto spolku.

http://www.divadlonahrane.cz/