04.06.2020 12:56

Divadlo NaHraně uvede premiéru svérázné irské komedie Jezebel od Marka Cantana

Mezi divadla, která po omezeních znovu otevřela své dveře divákům, se od června zařadilo i pražské Divadlo Kampa. S omezenou kapacitou a v souladu s platnými hygienickými podmínkami se zde kromě jiného repertoáru odehraje také dvojí česká premiéra svérázné irské komedie Jezebel od Marka Cantana. V úterý 16. a ve čtvrtek 18. června ji v překladu Kláry Kolinské a režii Šimona Dominika uvede nezávislý soubor Divadlo NaHraně.  Trojici hrdinů této střelené komedie o velkých následcích malých rozhodnutí ztvární Sára Venclovská, Renata Prokopová a Ondřej Novák.

Děj pomocí vtipných zkratek sleduje nejprve sbližování statistika Alana (Novák) a personalistky Robin (Prokopová), kteří si však po šestiměsíčním soužití musejí přiznat, že jejich vzájemná sexuální přitažlivost vyhořela. Jako prakticky uvažující lidé se rozhodnou zachránit svůj vztah tím, že začnou v tomto směru experimentovat. Zvolená metoda bezchybně funguje až do dne, kdy Robin v nouzi o nové nápady navrhne Alanovi sex ve třech. Třetí postavou hry je výtvarnice Jezebel (Venclovská), věčná smolařka nejen na poli partnerských vztahů. Právě ona se v podstatě omylem stane účastnicí poněkud nešikovně domluveného nového sexuálního dobrodružství Alana a Robin. Jediná noc ale zásadně a nečekaně zamíchá osudy celé trojice: po čase se Alan dozvídá, že s oběma ženami čeká dítě.

U nás dosud neznámý irský dramatik a herec Mark Cantan nezapře ve způsobu, jímž komponuje zápletku a staví dialogy, svoji minulost stand-up komika. Originálním způsobem pracuje rovněž s formou, děj posouvá někdy i skokem pomocí komentářů – všichni tři hrdinové jsou nejen aktéry, ale s odstupem a ironií také vypravěči svého příběhu. „Dlouho jsem neviděl takhle vtipný současný text, smál jsem se nahlas už při čtení,“ komentuje hru Ondřej Novák. „V zápletce je hned několik nedorozumění, hra jde často až na hranici frašky, jindy se zase víc podobá sitcomům, ale i při lechtivém tématu zůstává pořád velmi decentní. Navíc mám skvělé partnerky, bude radost to hrát,“ dodává.

Jezebel je Cantanovou divadelní prvotinou, v roce 2013 za ni získal prestižní Cenu Stewarta Parkera pro nejlepší irský debut. První inscenace této hry v předním dublinském divadle Rough Magic měla takový úspěch, že poté procestovala nejen irská, ale i anglická divadla včetně hostování na West Endu. Mark Cantan je tak dalším z mimořádných anglosaských autorů, kteří se díky dramaturgii Divadla NaHraně poprvé dostávají na česká jeviště.

www.divadlonahrane.cz

Autor článku: Šimon Dominik

Divadlo NaHraně uvede premiéru svérázné irské komedie Jezebel od Marka Cantana

Inscenace

09.07.2020

Divadlo Archa uvede v červenci premiéru dokumentární inscenace Dům bez spánku

Divadlo Archa uvede 14. a 15. července premiéry dokumentární inscenace Dům bez spánku, jejíž přípravu přerušila koronavirová krize. Mladý divadelní kolektiv Nesladim, který tvoří skupina nezávislých umělců z Prahy a Paříže, věnuje ve své autorské inscenaci pozornost spánkovým poruchám, kterými podle posledních výzkumů trpí až třetina naší společnosti.

07.07.2020

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice bude uvedena inscenace o dětské aktivistce Gretě Thunbergové

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice dnes Divadlo Letí uvede premiéru představení o dětské aktivistce Gretě Thunbergové. Podle tvůrců se hra s názvem Greta bude věnovat nejen Thunbergové, ale i otázkám, které švédská školačka a její mnozí následovníci řeší a které ji vynesly až nominaci na Nobelovu cenu míru.

01.07.2020

Divadlo Mana připravuje komedii italského dramatika Enrica Luttmana 5 za 1

Českou premiéru komedie 5 za 1 italského dramatika Enrica Luttmana připravuje divadlo Mana v pražských Vršovicích. Zábavná hra o ženské síle a přátelství, v níž nechybí osvobozující humor, brilantní dialogy i detektivní zápletka, má v nastudování zkušeného režiséra Ondřeje Zajíce premiéru 15. září. Pětici žen různých generací, které společně řeší trable s muži i samy se sebou, ztvární Dana Černá, Stanislava Jachnická, Denisa Pfauserová, Tereza Vítů a Dana Sedláková.