13.09.2007 00:00

Divadlo Orfeus nedostalo grant a bojí se o budoucnost

Praha 13. září (ČTK) - Divadlo Orfeus, za nimž stojí především divadelník a mnohaletý originální inscenátor poezie Radim Vašinka, se obává o nadcházející divadelní sezonu i další svou budoucnost. Městská část Praha 5, kde divadlo sídlí v bývalém krytu civilní obrany, se po letech pravidelného udělování podpory letos rozhodla tuto scénu nepodpořit. Vysvětluje to tím, že neplatí postup "jednou dáme - vždycky dáme". Náhlá neexistence i malého příspěvku, který divadlu od Prahy 5 plynul, však může pro divadlo být likvidační.

Vašinkovo Divadlo Orfeus i se svým předchůdcem, Bytovým divadlem, působí na Praze 5 celých 17 let. Magistrát ročně přispívá částkou přibližně 100.000 korun na nastudování jedné nové inscenace, granty městské části, řádově v desítkách tisíc korun, dosud sloužily na úhradu provozních nákladů. Loni Orfeus dostal od MČ 90.000 korun, za nájem dá 60.000 korun a další peníze z grantu podle Vašinky používá na drobné investice zlepšující provoz.

Praha 5 letos v oblasti kultury vyhověla 28 ze 40 žadatelů, podpořila 14 projektů (za celkem 637.000 korun) a 14 žadatelům udělila grant na celoroční práci (569.000 korun). Z plánovaného rozpočtu 1,5 milionu ale zbylo 294.000 korun, které rozděleny nebudou, byť by z něj šlo uspokojit několik dalších žadatelů.

Navíc v seznamu spokojených žadatelů jsou nejméně dva projekty, ve kterých uchazeči žádali peníze přímo na honoráře autorům či umělcům - byť podle radnice z grantů prostředky na honoráře jít nemají. Reklamní a hudební agentura Exclusive production, která letos pořádá pět akcí včetně festivalu piva na Smíchově, dostala 180.000 korun na "pódium a honoráře hudební skupiny".

Proč Praha 5 nechce nadále podporovat unikátní kulturní a uměleckou aktivitu, není známé. Jen opakuje to, že na podporu nemá nikdo předem nárok a je jen na radnici rozhodovat o tom, kdo ji dostane. "Když některý projekt podpoříme jednou, nemusíme ho podpořit znovu," řekl ČTK mluvčí Prahy 5 Jan Šlajs. Radnice podle něj letos dala přednost začínajícím projektům, aby jim pomohla do budoucna. Podle mluvčího je škoda, že se divadlo "spoléhalo jen na veřejné zdroje a nesnažilo se na sebe nabalit sponzory".

Vašinka podotýká, že radnice nepodporuje projekty začínající, ale jednorázové, a obává se, že velkou roli při udílení dotací hraje lobbing a politika. Divadlo se podle Vašinky nespoléhá jen na veřejné zdroje, na jeho chod přispívají drobnými příspěvky návštěvníci. A "nabalit sponzory" na poetické divadlo, kam na představení chodívá několik desítek lidí, i když se po produkci podává domácí zelňačka, je velmi těžký úkol. Právě kvůli podpoře nekomerčních uměleckých aktivit ale existují granty, které rozdělují veřejné peníze.

Dvaasedmdesátiletý Vašinka vedl několik divadel věnujících se poezii, už v roce 1958 založil v Brně soubor X59 zaobírající se nekonvenčními inscenacemi poezie. Počátkem 60. let měl angažmá v Divadle Na Zábradlí a v roce 1967 založil divadelní klub U Orfea na Malostranském náměstí. Uváděl hříčky Henri Camiho, Nebožtíka Reného d’Obaldii či Prévertovou frašku Roura k rouře pasuje, poezii Egona Bondyho či hry, které Bondy pro Orfea přímo napsal.

Orfeus byl v roce 1971 zrušen a soubor vyhozen, Vašinka dále působil na volné noze a jeho soubor působil jako amatérský spolek. Vedle Bondyho textů uváděl poezii Jaroslava Seiferta, Jana Skácela či texty Bertolta Brechta. Od roku 1985 hrál na divadelních poutích na Střeleckém ostrově, po roce 1989 pak v Bytovém divadle ve vlastním bytě. V Krytovém divadle na Smíchově působí spolek od roku 1994, hraje se vždy od září do června.

Kromě zmíněného repertoáru, ve kterém stále nechybí propagace Seifertovy poezie či třeba méně známých amerických beatníků, pro nadcházející sezonu připravoval světovou premiéru hry Rada Ţuculesca, rumunského autora perzekvovaného za minulého režimu, který by měl na uvedení své hry přijet.

S recitací Bondyho textů se letos Vašinka zúčastnil projektu Bouda, který po několik let připravuje na konec sezony Národní divadlo. V jinak spíše kritizované koncepci představení několika filozofových textů Vašinkův příspěvek vyčníval, drtivá většina kritik jeho přednes vyzdvihla jako zlatý hřeb celého večera.

Markéta Horešovská pba

Autor článku: ČTK