16.08.2012 10:16

Divadlo paláce Akropolis připravuje černou komedii „Mafiánská opera“

Režisér a scénárista Janek Jirků spolu s hudebníkem Markem Doubravou připravují scénář, texty a písně k nové divadelní hře se zpěvy. „Mafiánská opera“ bude černou komedií o lidech středního věku, kteří se již nechtějí nechat okrádat – o peníze, čas, lásku ani iluze. Říká se, že dnes kradou všichni. Není to pravda, někteří krást zkrátka neumí. Divadlo Akropolis uvede premiéru 24. září. Zpívat a hrát v ní budou Simona Babčáková, Oldřich Navrátil, Vladimír Marek, Jakub Žáček a další.

„Mafiánská opera aneb Nebát se milovat a nekrást!“ se inspiruje každodenním zklamáním a marným bojem normálních lidí, jako jsme my. Je vám trochu přes třicet, jste rockový muzikant, máte kapelu, co nehraje, malou rodinu, co neuživíte, a ženu, která vás pořád má ráda, přesto vás opouští… Při tom všem sledujete korupční kauzy kolem nás a máte pocit, že se vám politici a kmotři smějí přímo do očí. V hluboké krizi vám najednou někdo nabídne peníze. Veliké peníze, co by všechno vyřešily, ale musíte si pro ně dojít. Musíte ukrást ukradené peníze. Je to ještě loupež? Jak těžké je krást? Co se stane, až začnou krást ale opravdu všichni?“ Tak naznačuje děj hry její autor a režisér Janek Jirků.

Tento muzikál se hlásí k tradici Žebrácké opery, Koňské opery a dalším hudebním komediím, na něž jsou Čechy bohaté. Na klasiku osobité české hudební veselohry poukazuje hořce vtipný scénář, postavy jasných rysů, v nichž se divák snadno vyzná i hudba, ve které se mísí jemná melodie se skvělou poezií, humorem a okouzlující atmosférou.

„Mafiánská opera“ je zcela nový autorský text Jana Jirků s hudbou Marka Doubravy napsaný pro Palác Akropolis. „Na počátku byla chuť zdramatizovat knihu Zločin v Čechách sepsanou Miroslavem Houdkem, jenž byl členem proslulého Berdychova gangu. Popisuje v ní svůj život českého gangstera. Posléze se ukázalo, že není tak zábavné psát o zločinu, který páchají lidé, od nichž se to očekává, jako psát o zločinu, o nějž se pokoušejí lidé, od kterých by to nikdo nikdy nečekal,“ uvádí autor hry.

„Mafiánská opera“ má jedinečné obsazení, potkávají se v ní herci, kteří doposud neměli šanci spolupracovat. Velmi těhotnou manželku ztvární Simona Babčáková, zhrzeného detektiva Oldřich Navrátil, filosofujícího taxikáře Vladimír Marek, bývalého člena Berdychova gangu Tomáš Jeřábek, ministra bezpečnosti veřejnosti Bartoloměje Vítka herec Jakub Žáček, vzrušující emo-dívku Aneta Krejčíková. Živá kapela doprovodí písně dojemné i dravé a pohybové kreace předvede trio neodolatelných gravidních žen.

Výtvarný design celému představení dodá HZA neboli Honza Bažant, scénograf a komiksový kreslíř, autor Pána času, výtvarník působivého pop-artového střihu.¨
Režírovat bude autor hry Jan Jirků. 

Premiéra: 24. 9. 2012 od 20 hodin, velký sál paláce Akropolis

http://www.palacakropolis.cz/program/2012-09-24

Autor článku: Lucie Šplíchalová

Divadlo paláce Akropolis připravuje černou komedii „Mafiánská opera“