15.03.2017 14:41

Divadlo Petra Bezruče uvede další hru dramatika Martina McDonagha

Ostravské Divadlo Petra Bezruče uvede další hru dramatika Martina McDonagha, tentokrát černou komedii Kráska z Leenane. V minulosti soubor uvedl od tohoto anglického autora s irskými kořeny hry Mrzák inishmaanský a Osiřelý západ. Tentokrát se inscenace režijně ujal Janusz Klimsza, premiéru bude mít 17. března. ČTK to řekla mluvčí divadla Michaela Kubicová.

„Zapšklá stará panna, hypochondrická matka na zabití, promarněná láska a trocha citového vydírání. Z toho příběhu by byla ryzí tragédie, kdyby jej ovšem nenapsal Martin McDonagh, který své syrové historky z irského venkova špikuje pořádnou dávkou černého humoru," řekla Kubicová.

McDonagh patří k nejuváděnějším současným autorům. Kráska z Leenane je jeho první divadelní komedií, která po svém uvedení slavila úspěch po celém světě a dodnes je považována za jeho nejlepší text. Podle režiséra je to hra o promrhané šanci, sobectví a zběsilé touze být šťastný. „Je živelně veselá a bezmezně smutná zároveň," říká Klimsza. Konečný pocit diváků po zhlédnutí představení může být podle něj hodně odlišný. „Pro někoho tam bude kopec srandy, té černé pochopitelně, pro někoho tam k smíchu nebude nic. Diváci se však mohou těšit na výborné herce a příběh, který má grády irské whiskey," dodal.

V ústřední dvojici despotické matky Mag a její dcery Maureen uvidí diváci Kateřinu Krejčí a Markétu Harokovou. Role bratrů Raye a Pata ztvární Ondřej Brett a Dušan Urban. Na inscenaci pracoval režisér s dramaturgem Davidem Košťákem. Inscenátoři vycházeli z překladu Lenky Kapsové. Autorkou výpravy je Marta Roszkopfová, hudbu vybral Janusz Klimsza. V České republice měla Kráska z Leenane premiéru v roce 1999 zároveň v Těšínském divadle a v pražskémDivadle v Řeznické. Od té doby se hrála na mnoha českých jevištích. Premiéra v Divadle Petra Bezruče je jejím desátým uvedením.

Dramatik Martin McDonagh (1970) se narodil a vyrostl v Londýně. K Irsku, odkud pocházejí jeho rodiče a kde trávil letní měsíce, si však vybudoval silný vztah. Tato země plná výrazných lidí, stejně tvrdých jako citlivých, mu učarovala natolik, že se stala dějištěm jeho her. Martin McDonagh se věnuje také tvorbě filmové. Podepsán je pod krátkometrážním snímkem Six Shooter a celovečerními filmy V Bruggách a Sedm psychopatů.

http://www.bezruci.cz/

Autor článku: ČTK: David Moravec, kš