21.03.2023 14:01

Divadlo Polárka připravuje inscenaci Nedráždi bráchu bosou nohou

Brněnské Divadlo Polárka připravuje inscenaci o dobrodružstvích dvou bratrů, kteří spolu spadnou do záchodu. Inscenace nazvaná Nedráždi bráchu bosou nohou je určená divákům od čtyř let, jejich sourozencům, rodičům i prarodičům. Jde o první „domácí" režii Jiřího Hajdyly po nástupu do funkce uměleckého šéfa Polárky. Hajdyla je otcem dvou malých synů, kteří mu prý byli inspirací.

Dospělí podle režiséra často chtějí mít věci pod kontrolou, avšak někdy zapomínají, že děti nejsou úkol v plánovači. „Ony prostě jsou. A s tím my si někdy nevíme rady a říkáme, že děti zlobí. A tahle forma ‚zlobení' mě právě zaujala jako fenomén, kterým se v inscenaci různými způsoby zabývám,” uvedl Hajdyla.

Inscenace Nedráždi bráchu bosou nohou vznikla podle stejnojmenné knihy Ireny Hejdové, která vyšla v roce 2021. „Když se nám ‚Bráchové' dostali do ruky, byli jsme nadšení. Dlouho jsme s Jirkou Hajdylou nezažili, že by ze stránek papíru sršelo tolik energie. To rozhodlo. A zároveň nás moc těší, že můžeme v dramaturgii Polárky uvítat text současné české autorky," uvedla dramaturgyně Alžběta Michalová.

Celý tvůrčí tým pracoval s principem „kreativního zlobení". Scénografie Kataríny Bernáškové Kováčikové je tvořena z materiálu, který by v divadle těžko někdo očekával - z odpadního potrubí. Hudba Matěje Tauše se v první části opakuje jako kolovrátek, aby vzápětí přinesla hudební motivy jako z dobrodružného filmu.

Prostor ke „zlobení" dostávají také herci, a to Vít Malecha, Alfred Texel, Filipína Cimrová, Václav Dvořák a Kateřina Francová. Díky nim vzniká směs humoru i napětí, lehkosti i dojemnosti. Inscenace má premiéru v sobotu 25. března v Polárce.

https://divadlopolarka.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, gcm