03.04.2017 16:04

Divadlo Polárka v Brně uvede polskou hru Naše třída

Divadelní představení, které zároveň poslouží jako průvodce krutými dějinami 20. století, připravuje brněnská Polárka. Jako druhý soubor v Česku nastuduje hru Tadeusze Slobodzianka Naše třída. Hra sleduje osudy spolužáků z polské vesnické malotřídky, kde spolu vyrůstají budoucí vrazi i jejich oběti, hrdinové i zbabělci.

Inscenační tým vedený režisérem Břetislavem Rychlíkem inscenaci zamýšlí pro středoškolské studenty i dospělé publikum. „Jakkoliv je Polárka především divadlo pro děti, je toto logické vyústění naší dramaturgie, která začíná u pohádek pro nejmenší a končit by měla u náročných inscenací, které obstojí na ́dospělé́ divadelní scéně," uvedl v tiskové zprávě umělecký šéf Polárky Jan Cimr.
Divadelníci doporučují možnost využít také tvůrčí dílny k inscenaci. Studenti díky nim pochopí historické a politické souvislosti, polský kontext, zároveň se lépe emočně připraví na příběh, který poté v divadle zhlédnou.

Naše třída se stala jednou z nejhranějších polských divadelních her v zahraničí. Nastudovali ji v řadě evropských zemí, Kanadě i Spojených státech. V české premiéře ji uvedlo pražské Divadlo Komedie v roce 2012. Hra otevírá témata antisemitismu, nacionalismu a totality, ale především obyčejné lidské zbabělosti či pomstychtivosti, která zločinným režimům otevírá dveře.
„Tento kus je pro mě velká výzva, není náhoda, že se u nás uvádí teprve podruhé. Je to těžké téma, ke kterému je potřeba přistupovat velmi citlivě. Krutost je v této hře všudy přítomná, stejně jako byla všudy přítomná takřka po celé 20. století," uvedl Rychlík. Premiéra bude 8. dubna.

http://www.divadlopolarka.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dr