12.03.2019 14:18

Divadlo Ponec uvede premiéru nové inscenace souboru DOT504 s názvem Score #44

Divadlo Ponec uvede dnes večer premiéru nové inscenace souboru DOT504 s názvem Score #44. Skupina na ní opakovaně spolupracovala s umělcem Thomasem Steyaertem, jenž se chopil konceptu i choreografického vedení. V tanečním duetu se jeho autor zaměřuje na využití možností, jak na sebe v daný moment tanečníci fyzicky reagují. Nejde tedy o předem daný příběh, ale o aktuální interakci mezi dvojicí na jevišti. Tento jev zrcadlí i název inscenace, která je podle organizátorů jakousi fyzickou diskusí.

„Název odkazuje k samotnému tvůrčímu procesu, metodě, kterou jsme zvolili. Každý den vytvoříme jednu nebo víc sestav, struktur (anglicky score) a ty ten daný den zkoušíme," uvedl choreograf. „Tento repetitivní vzorec nám umožňuje důkladně prozkoumat a pojmenovat určité způsoby pohybového vyjádření. Tanečníci se oddávají fyzickému dialogu v reálném čase a z těchto tanečních módů neustále dolují nové pohybové formy. V jakési fyzické diskusi svých těl se snaží vyjádřit to, co o svých protějšcích z jejich pohybů chápou - anebo také nechápou," vysvětlil.

DOT504 je jedním z prvních plně profesionálních souborů fyzického tanečního divadla v České republice, který v Praze v roce 2006 založila choreografka Lenka Ottová. Ke spolupráci zve osobnosti, které úspěšně působí na mezinárodní scéně.

Thomas Steyaert je belgický umělec zabývající se různými druhy umění, ať je to tanec, performance, malba, kresba, hudba, fotografie nebo videotvorba. Působí v Sarajevu a v Bruselu, účinkoval v několika projektech a filmech souboru Ultima Vez Wima Vandekeybuse a v projektech Královského vlámského divadla. Od roku 2006 uvádí své vlastní divadelní a site-specific projekty po Evropě i mimo ni.

Pro soubor DOT504 vytvořil roku 2008 inscenaci nazvanou Hidden Landscape, v níž se souborem jako host vystupoval i Rosťa Novák. Od té doby se Thomas Steyaert stal blízkým spolupracovníkem jeho následně vzniknuvšího Cirku La Putyka.

https://www.divadloponec.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, snm