17.11.2017 23:11

Divadlo Reduta v Brně nabídlo operu o životě Boženy Němcové

Divadlo Reduta v Brně dnes nabídlo premiéru komorní opery nazvané Jsem kněžna bláznů. Dílo mapuje život spisovatelky Boženy Němcové. Autorkami jsou skladatelka Lenka Nota a dokumentaristka Olga Sommerová, režie se ujala Kristiana Belcredi. Jediná letošní repríza bude den po premiéře v sobotu.

Opera nabízí soukromý i tvůrčí život Němcové. Libreto na základě její korespondence, básní Jaroslava Seiferta, Vladislava Vančury a Viktora Dyka sepsala dokumentaristka Olga Sommerová. „Božena je přítelkyní všech českých žen, které nerezignovaly na touhu po osobní i společenské svobodě. Je pro nás výzvou a zárukou, že lze zvednout hlavu navzdory zakořeněným předsudkům. Inspiruje nás k odvaze myslet a konat jinak, než se od nás žen od věků očekávalo, nacházet svou identitu a sebeúctu," uvedla Sommerová.

V hlaví roli Němcové se představila mladá pěvkyně Jarmila Balážová. Mluvenou roli jejího muže ztělesnil Lukáš Rieger.

Kromě Sommerové se na opeře podílela i skladatelka a muzikoložka Lenka Nota. „Přála bych si, aby opera byla inspirativní pro pravdivý, svobodný a poctivý život nás všech. Aby upozornila na mnohdy velmi zjednodušený pohled na mimořádnou a složitou osobnost Boženy Němcové, která nám svou statečností, smyslem pro čest, duchovním rozhledem a nekompromisností může být dodnes příkladem," uvedla Nota.

Ensemble Opera Diversa tímto počinem rozšířila svůj repertoár od původně autorského dua Ondřej Kyas a Pavel Drábek. Snaží se vyhledávat nová nebo zapomenutá díla a dosud nedoceněné autory. Kromě estetického rozměru má opera díky libretu Sommerové založeném na studiu pramenů a korespondence i literárně-historický přesah.

http://www.operadiversa.cz/

Autor článku: ČTK: hor, kš