08.10.2021 11:42

Divadlo Říše loutek v Praze bude mít ve správě Městská knihovna

Pražské loutkové divadlo v Žatecké ulici, známé jako Říše loutek, bude mít ve správě Městská knihovna. Nyní připravuje dramaturgii divadla, které by se mělo nadále orientovat zejména na děti. Na dotaz ČTK to sdělila mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Divadlo je součástí budovy městské knihovny, která při jeho provozu bude spolupracovat mj. se zapsaným spolkem Divadlo Říše loutek, který hraje od roku 1928. Prostor divadla je zapsán jako kulturní památka.

„Prostor Říše loutek byl historicky projektován jako součást knihovny. Různé doby tomuto spojení přály různě a já jsem rád, že mohu začít psát novou kapitolu. Je to pro mě velký závazek a věřím, že toto unikátní divadlo se stane i ve spolupráci s partnery vyhledávaným bodem na kulturní mapě Prahy a místem, kam se budou Pražané rádi vracet," uvedl ředitel knihovny Tomáš Řehák.

O dramaturgii divadla vedení knihovny v současné době jedná. Hlavním cílem je podle Hanzlíkové obnovit zejména produkci divadla pro děti. „A to už proto, že prostor byl původně dětským divákům určen," uvedla.

Divadélko V říši loutek založili sochař Vojtěch Sucharda a jeho žena, malířka Anna Suchardová-Brichová a původně sídlilo na Letné. Prvním představením byla 26. září 1920 pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Do budovy městské knihovny se přestěhovalo na konci roku 1928. Soubor si zachoval status amatérského divadla až do dnešních dní.

https://www.riseloutek.cz/

Autor článku: ČTK: brn, mal