08.10.2021 11:42

Divadlo Říše loutek v Praze bude mít ve správě Městská knihovna

Pražské loutkové divadlo v Žatecké ulici, známé jako Říše loutek, bude mít ve správě Městská knihovna. Nyní připravuje dramaturgii divadla, které by se mělo nadále orientovat zejména na děti. Na dotaz ČTK to sdělila mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Divadlo je součástí budovy městské knihovny, která při jeho provozu bude spolupracovat mj. se zapsaným spolkem Divadlo Říše loutek, který hraje od roku 1928. Prostor divadla je zapsán jako kulturní památka.

„Prostor Říše loutek byl historicky projektován jako součást knihovny. Různé doby tomuto spojení přály různě a já jsem rád, že mohu začít psát novou kapitolu. Je to pro mě velký závazek a věřím, že toto unikátní divadlo se stane i ve spolupráci s partnery vyhledávaným bodem na kulturní mapě Prahy a místem, kam se budou Pražané rádi vracet," uvedl ředitel knihovny Tomáš Řehák.

O dramaturgii divadla vedení knihovny v současné době jedná. Hlavním cílem je podle Hanzlíkové obnovit zejména produkci divadla pro děti. „A to už proto, že prostor byl původně dětským divákům určen," uvedla.

Divadélko V říši loutek založili sochař Vojtěch Sucharda a jeho žena, malířka Anna Suchardová-Brichová a původně sídlilo na Letné. Prvním představením byla 26. září 1920 pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Do budovy městské knihovny se přestěhovalo na konci roku 1928. Soubor si zachoval status amatérského divadla až do dnešních dní.

https://www.riseloutek.cz/

Autor článku: ČTK: brn, mal

Divadlo Říše loutek v Praze bude mít ve správě Městská knihovna

Zprávy

18.10.2021

Noc divadel proběhne 20. listopadu s podtitulem Fresh Air

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air. Zúčastněná divadla představí například čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy či reflexi pandemické situace, která citelně zasáhla živou kulturu. Institut umění – Divadelní ústav (IDU) také po roční přestávce otevře své sídlo jako hlavní festivalové infocentrum. Největší divadelní svátek v Evropě opět nabídne noční prohlídky, divadelní dílny, diskuze s tvůrci, představení a performance – zdarma nebo za symbolické vstupné.

15.10.2021

Diskuse The Show Must Go ON/OFFline: Řekli jsme NE. Studenti/studentky divadelních akademií se brání zneužívání moci

Další z řady mezinárodních diskuzí The Show Must Go ON/OFFline. V mnoha divadelních akademiích v Evropě se studentky a studenti stávají iniciátorkami/y změny tím, že poukazují na různé formy zneužívání moci. Reakcí je mnohdy mimořádně silný odpor. V jiných případech se rozhostí pouze velké ticho, ještě jindy se připojují další zúčastněné strany a podporují proces změny. Nakonec ale instituce reagují a transformují se.

14.10.2021

Zemřel profesor Divadelní fakulty JAMU Miroslav Plešák

Janáčkova akademie múzických umění s hlubokým zármutkem oznamuje, že dnes dopoledne 13. října 2021 náhle ve věku 78 let zesnul profesor, člen Akademického senátu Divadelní fakulty a emeritní profesor JAMU Miroslav Plešák.