07.01.2017 10:25

Divadlo Spejbla a Hurvínka připomene jubilea svých tvůrců

Pražské Divadlo Spejbla a Hurvínka si připomene výročí všech tří stěžejních tvůrců. Už 8. ledna uplyne 60 let od úmrtí zakladatele Josefa Skupy, který se narodil 16. ledna 1892, tedy před 125 lety. Devadesát let od narození jeho pokračovatele Miloše Kirschnera uplyne 16. března. Současný umělecký šéf souboru Martin Klásek oslaví 25. února šedesátiny.

Jestliže Skupa po začátcích v Loutkovém divadle Feriálních osad v Plzni, kde se postupně "narodili" Spejbl i Hurvínek, založil v roce 1930 první profesionální loutkové divadlo u nás a přivedl je k úspěchu, Kirschner se zasloužil o přežití i proměnu obou loutek. "Naučil" je hovořit cizími jazyky, a dal jim tak proslulost opravdu světovou. Navíc je vybavil jazykem současným, čímž se nenásilně staly skutečnými "vrstevníky" své generace.
Třetím jejich "tátou" je Martin Klásek, který v souboru působí od svých šestnácti let. Poprvé promluvil za Spejbla a Hurvínka v roce 1974, od roku 1982 za ně hovoří pravidelně, často při zájezdech do zahraničí. A protože pravidlem je, že loutky mluví vždy jazykem země, ve které hostují, promluvili Spejbl s Hurvínkem už čtyřiadvaceti jazyky.
"Za mojí éry přibyly vietnamština a čínština, nedávno jsem přidal dánštinu, hrál jsem i norsky. Jinak španělština, francouzština či angličtina jsou běžnými verzemi, v němčině jsme jako doma," řekl Klásek ČTK. Právě tam vyjíždí tato scéna nejčastěji. Za dobu své existence absolvovala na 150 výjezdů za zahraničním publikem, přičemž od listopadu 1989 jsou právě ty německé pravidlem.

Podle mluvčího vydavatelství Supraphon Vladana Drvoty na podzim vyjde nová nahrávka Divadla Spejbla a Hurvínka - volné pokračování titulů Hurvínek a Funící Billy a Hurvajz, vyžvejkni se!. "Protagonisté této scény tráví v nahrávacích studiích už 86 let. Za tu dobu potěšily malé i velké nejprve šelakové a vinylové desky, pak audiokazety a videokazety a nakonec CD a DVD s veselými příběhy. Do roku 2010 se prodaly na značkách Ultraphon, Esta a Supraphon v úctyhodném počtu 5,4 milionu nosičů. První Skupova nahrávka vznikla v červenci 1930, byla jí Pohádka o chcíplé vodě," řekl ČTK.
Nahrávky Divadla S+H získaly 32 zlatých a 25 platinových desek Supraphonu. Nejprodávanějším titulem je německá verze Hurvínek und Herr Spejbl zum Geburtstag, které se prodalo 101.403 kusů zvukových nosičů. Český titul Vánoční kapr u Spejblů si koupilo 92.039 zájemců.

http://www.spejbl-hurvinek.cz/