04.09.2017 10:51

Divadlo Spektákl otevírá sezónu premiérou Dostojevského

První novinka sezóny Divadla Spektákl ukáže, jaké to je žít ve světě, ve kterém se morálka řídí osobním prospěchem a vítězí ti silnější. Premiéra vlastní adaptace románu F. M. Dostojevského Uražení a ponížení se uskuteční 7. září 2017 v 19 hod ve Studiu Švandova divadla. Neprávem opomíjené dílo ruského klasika v režii Jana Holce se na pražské divadelní scéně objeví poprvé.

Uražení a ponížení, rané dílo Fjodora Michailoviče Dostojevského, nevyniká natolik dokonalou psychologickou drobnokresbou jako vrcholy jeho tvorby, ale mistrně vykresluje hýřící město, v němž je každý jedinec chapadlo jedné velké zkorumpované chobotnice. Děj se odehrává v 19. století v Petrohradu, který se až nebezpečně podobá dnešním velkoměstům postupně dusícím a ničícím vlastní obyvatele.

Premiéra zahajující v pořadí třetí rezidenční sezónu Divadla Spektákl v prostoru Studia Švandova Divadla navazuje na hlavní dramaturgickou linii; vlastní adaptace klasických děl české a světové literatury optikou nejmladší divadelní generace (Kronika ohlášené smrti, Maryšo! Evo! Dom! nebo Zmoudření dona Quijota). David Košťák, dramaturg inscenace Uražení a ponížení, ale upozorňuje i na další paralelu k dosavadnímu repertoáru: "Jde o jedince, jenž ztrácí ideály při střetu se společenskými strukturami, které jej přesahují, a proti nimž je, zdá se, nemožné bojovat." Autor dramatizace a zároveň režisér Jan Holec dodává: "Zásadní je pro nás střet mocenských struktur s individuální potřebou umělecké svobody. Hlavní hrdina se dostává do situace, v níž se musí rozhodovat mezi vytouženým úspěchem, čímž se však navždy upíše mafiánskému stavu, a vlastním svědomím a zásadami, které se rozhodl hájit. Inscenace klade otázku, zda je možné mluvit o svobodě tvorby v době, kdy o jejím přežití a úspěchu rozhodují veřejní činitelé či šedé eminence a jejich prostředky. A také se ptá, proč je tak snadné překročit morální hranice zaručující úspěch."

Do čtvrtého roku existence vstupuje Divadlo Spektákl po nabitém a úspěšném létě, které odstartovala účast na několika tuzemských festivalech. Na Festivalu Open Air Hradec Králové byly do programu zařazeny hned dvě inscenace: Faust a Chaplinovy děti. Druhá zmíněná se dokonce na základě diváckého hlasování stala nejlepším představením festivalu. Úspěch slavila i na ostravském Festivalu v ulicích. Stálice letního repertoáru, Fraška o Dušanově duši, se i po čtyřech letech uvádění těší velké oblibě. Letos se reprízovala tradičně v klášteře Zlatá koruna v Jižních Čechách, dále Zámku nový hrad nebo na Letní filmové škole Uherské Hradiště. Letní putování frašky uzavřelo představení v pražském Činoherním klubu v rámci Činoherního Léta. Na přelomu července a srpna 2017 bylo Divadlo Spektákl již podruhé pozváno na mezinárodní festival KESTENBURG v bosenském městě Banja Luka. V rámci festivalu se uskutečnila derniéra inscenace Zmoudření dona Quijota, která byla tamní porotou oceněna hned dvakrát – Hlavní cenou poroty za nejlepší inscenaci a Cenou rozhlasu pro nejlepší inscenaci. Úspěšnou letní sezónu Divadlo Spektákl uzavřelo na dalším mezinárodním festivalu; FITAG ve španělské Gironě, na kterém uvedlo novinku loňské sezony Kronika ohlášené smrti.

Sezóna 2017/2018 přinese hned dvě premiéry, které vyjdou z předešlého dramaturgického směřování. Vedle titulu Uražení a ponížení to bude další vlastní adaptace klasické sci-fi literatury. Téma jedince ztrácejícího ideály v kontaktu s realitou, nahradí hledání jistoty ve věcech, které člověka přirozeně přesahují. Jako druhá v pořadí se uskuteční premiéra titulu Solaris Stanisława Lema, jež je naplánovaná na 7. ledna 2018.

Premiéra: 7. září 2017 od 19:00, Studio Švandova divadla

http://www.spektakl.cz/
http://www.svandovodivadlo.cz

Autor článku: Jan Holec