17.10.2017 12:15

Divadlo Stará Aréna v Ostravě chystá pět premiérových představení

Divadlo Stará Aréna v Ostravě chystá na novou sezonu pět premiér. Uvede například vlastní hru věnovanou slavnému ostravskému rodákovi a režisérovi Karlu Reiszovi, ale i výstavu fotografií k výročí židovského transportu či hru pražského Národního divadla. ČTK to dnes řekl mluvčí divadla Michal Schoffer.

V neděli 22. října se na programu Staré arény poprvé objeví inscenace Kazimíra Lupince Hotel Infercontinental. Hororovou komedii z díla kladenského divadla V.A.D. připravuje pro ostravské uvedení Miroslava Georgievová. Diváky pobaví příběhy o setkáních, která přesahují běžnou lidskou zkušenost. Inscenace je postavena na situačním humoru, chybět nebudou ani prvky hororu, postavám půjde často i o život. „Na první pohled to vypadá, že zde zlo vítězí nad dobrem. Jde ale, myslím, i o něco víc. Jestli to nejsou naše vlastnosti, nebo neschopnost odolat pokušení, co nás přivádí do nesnází," řekla Georgievová. V Hotelu Infercontinental si zahrají mladí, ale nikoli neznámí ostravští herci.

V další premiéře divadlo vzdá hold slavnému britském režisérovi a ostravském rodákovi Karlu Reiszovi. Syn židovského právníka, zachráněný jako jedno z Wintonových dětí, později letec RAF, čelný představitel anglické Nové vlny a nakonec slavný hollywoodský režisér, se narodil přímko v domě, kde dnes sídlí divadlo. „Proto vzniká hra Šampaňský socialista, smělá divadelně filmová koláž připomínající dramatický životní osud i ceněnou tvorbu Karla Reisze. Podle vlastního scénáře režíruje umělecký šéf Staré arény Pavel Gejguš. Premiéra je naplánovaná na neděli 5. listopadu," uvedl mluvčí.

Další tři premiéry jsou propojené do trilogie Brak. Autorská představení budou inspirovaná žánry a jejich klišé. „Držet se budeme zaručeně jen těch nejbrakovějších předloh. První díl, detektivku, uvedeme v sobotu 18. listopadu. Dalšími díly brakové trilogie budou horor a thriller," dodal.

Divadlo chystá i výstavu Tvář deportace, která bude k vidění v divadelní kavárně. Jde o fiktivní dokument připomínající první deportaci Židů. Vlak z Moravské Ostravy odjel v říjnu 1939. Výstava fotografií přináší sérii portrétů. Zachycují tváře mužů, žen a dětí. Výstava se tak snaží zachytit několik lidí, kteří na nádraží čekají na svou deportaci, aniž by tehdy přesně věděli, co přesně je čeká a jak tragický bude pro ně mít válka konec.

Divadlo bude hostit i herce Národního divadla v Praze. David Prachař, Saša Rašilov, Pavla Beretová a další hvězdy přijedou do Ostravy na pozvání literárního festivalu ProtimluvFest 2017. Pro ostravské diváky připravili večer scénického čtení věnovaný Vladimíru Mikešovi, jeho poezii a překladům.

http://www.staraarena.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, hj