06.05.2016 09:31

Divadlo Tramtarie uvede adaptaci románu Děkujeme, že kouříte

Olomoucké Divadlo Tramtarie chystá premiéru divadelní adaptace románu Christophera Buckleyho Děkujeme, že kouříte. Předposlední premiéra této sezony je naplánovaná na pondělí 9. května. Režie černé komedie s inteligentním a provokativním humorem se ujal umělecký vedoucí souboru Tramtarie Vladislav Kracík. V hlavní roli Davida Buttlera, mluvčího amerického tabákového průmyslu, se představí Vojtěch Johaník, který byl tři sezony předním hercem Tramtarie a nyní působí v Městském divadle ve Zlíně.

Název inscenace Děkujeme, že zde kouříte! provokativně odkazuje na všeobecně známý nápis Děkujeme, že zde nekouříte. A právě kouření cigaret a jejich dopad na zdraví je základním tématem této komedie. "I přes netradičnost a originalitu námětu vycházel tvůrčí tým z inscenačních principů, které dlouhodobě tvoří poetiku Divadla Tramtarie. Opět je zde přítomna inspirace filmem, která se promítá do všech složek inscenace. Příběh je vyprávěn v rychlém filmovém střihu, součástí inscenace jsou původní filmové projekce. Inscenace má rovněž výraznou hudební a pěveckou složku," uvedla ředitelka divadla Petra Němečková.
O scénu a kostýmy se postaral scénograf Hynek Petrželka, který se do Tramtarie vrací již podruhé, a o hudební složku inscenace dvorní skladatel divadla Martin Peřina. Choreografem bojových a pohybových scén je Daniel Bodlák. Kromě Johaníka diváci na scéně uvidí další výrazné tváře souboru, jako je Petra Čiháková, Barbora Šebestíková, Tereza Čápová, Jana Posníková a Jan Konopčík. Roli senátora Livingstona, hlavního Buttlerova protihráče, ztvární hostující Jan Ťoupalík z Moravského divadla Olomouc.

Divadlo Tramtarie nabídlo v sezoně pět nových inscenací, nynější premiéra je čtvrtou v pořadí. Naposledy začátkem března uvedlo v premiéře romantickou komedii Davida Drábka Velká mořská víla. V polovině září divadlo uvedlo komedii Kabaret nahatý Shakespeare, která se s nadsázkou a humorem věnuje pěti nejznámějším shakespearovským tragédiím. V listopadu připravilo adaptaci povídky Daniela Keyese Růže pro Algernon. V plánu má scéna ještě americkou klasiku Ernesta Hemingwaye Stařec a moře.
Nezávislá olomoucká scéna loni oslavila deset let existence. V předchozí sezoně uvedlo divadlo 340 představení. Průměrná návštěvnost již čtvrtou sezonu po sobě přesáhla 90 procent.

http://www.divadlotramtarie.cz/ 


Autor článku: ČTK: Alena Horáková, kš

Divadlo Tramtarie uvede adaptaci románu Děkujeme, že kouříte