16.12.2022 10:12

Divadlo Tramtarie uvede premiéru sportovní pohádky z pera Vladislava Kracíka O princezně fotbalistce první

Třetí premiéra letošní sezony už v Tramtarii klepe na dveře. V předvánočním čase nadělí divadlo svou novinku zejména těm nejmenším divákům. Sportovní pohádka z pera Vladislava Kracíka O princezně fotbalistce první bude mít premiéru 17. prosince v 15 hodin v Divadle Tramtarie.

Bylo jednou jedno království. A v tom království byl hrad, král, královna a pak taky královská holka, tedy princezna, která se jmenovala Ema...“  Ta je hlavní hrdinkou nejnovější pohádky na repertoáru Divadla Tramtarie. Když se královstvím rozletí zpráva, že se k němu blíží obrovský drak, je potřeba začít okamžitě jednat. Má to ale háček, naše království je totiž líné a jeho obyvatelé mají jedno společné - nic se jim nechce. Princezna má tak před sebou těžký úkol. Poprvé musí vyjít za zeď královského hradu, najít proti drakovi účinnou zbraň a vzít osud celého království do svých rukou. Není na to ale sama. Na této dobrodružné cestě ji doprovází královský lenochod Lenny, ale hlavně proslulý rozbíječ oken alias balón.

„Udělat na divadle pohádku, která by měla zápletku postavenou na nějakém sportu, mi ležela v hlavě již delší dobu. Já sám pocházím ze sportovně založené rodiny, navíc si z dětství pamatuji podivuhodný animovaný seriál Sport Billy, jehož hlavní hrdina Billy, vždy když byl nějaký problém, vytáhl ze své tašky trampolínu nebo gymnastické kruhy nebo ping pongovou pálku a tím vše vyřešil. Což mi přišlo vážné zábavné, a tak věřím, že naše pohádka bude zábavná o to víc, a že se u ní zasmějí jak děti, tak rodiče.“    (Vladislav Kracík, režisér inscenace)

Pohádky tvoří v Divadle Tramtarie velmi výraznou dramaturgickou linii již od jeho vzniku. V roce 2020 uvedlo divadlo pohádku Eminka a Emoušek, která se zaměřuje na emoční prožívání dětí i dospělých a vznikla ve spolupráci s týmem psychologů z Jak dál?. Stálicí mezi pohádkami Tramtarie je ta O pračlovíčkovi, kterou má divadlo na svém repertoáru od roku 2010 a má na svém kontě již přes 520 repríz.

I tentokrát se mohou diváci těšit na originální příběh a netradiční pojetí, na jaké jsou v Tramtarii zvyklí. Pohádka O princezně fotbalistce první nabídne divákům spoustu zábavy, ale také poučení, a nebude chybět ani šťastný konec. Důležitými tématy inscenace jsou odhodlání ke změně, odvaha, ale hlavně nenahraditelná úloha pohybu v našem životě a radost z něj.

“Nejde jen o to, že je pohyb prospěšný pro naše fyzické zdraví, má totiž nesmírně pozitivní vliv i na to psychické. Někdy se nám může zdát, že je nemožné odhodlat se ke změně. Náš příběh ale ukazuje, že většinou stačí úplná maličkost, jako například udělat krok ze dveří, a i to může náš život od základu změnit k lepšímu. A když porazíme draka, ta radost nám zůstane už napořád.” (Tereza Matějková, dramaturgyně inscenace)

Pohádka O princezně fotbalistce zaujme i neotřelým scénickým řešením, za kterým stojí Markéta Rosendorfová a Eva Papešová. V inscenaci herci kombinují loutkoherectví s činohrou a důmyslné scénografické řešení vytváří dva vizuální světy. Jeden jako 2D a druhý jako 3D. Vše doplňuje hudba dvorního skladatele Tramtarie Marina Peřiny.

Režisérem inscenace je Vladislav Kracík. Dramaturgyní Tereza Matějková. Hrají Alena Makayová, Miroslav Černý, Jana Drgová a Dominika Hrazdílková. Za scénografií stojí Markéta Rosendorfová a Eva Papešová.. Hudbu k inscenaci složil Martin Peřina.

Vladislav Kracík: O princezně fotbalistce první / pohádka
Premiéra: 17.12. 2022 v 15:00 v Divadle Tramtarie 

https://divadlotramtarie.cz/

Autor článku: Vlasta Pechová