13.12.2017 10:14

Divadlo Tramtarie uvede v premiéře černou komedii Divoké historky

Olomoucké Divadlo Tramtarie nabídne na konci roku v premiéře černou komedii Divoké historky. Režie inscenace složené z šesti krátkých příběhů z českého prostředí se ujal režisér Filip Nuckolls, bývalý dlouholetý umělecký šéf Činoherního studia v Ústí nad Labem. Premiéra, druhá v sezoně Tramtarie, se uskuteční v pátek, řekli dnes novinářům zástupci divadla.

Černá komedie vyprávěná svižným stylem je složena ze šesti minipříběhů ze života úplně normálních lidí, kterým jednoho dne rupnou nervy. „Hlavními hrdiny jednotlivých příběhů jsou obyčejní lidé - neúspěšný herec, servírka, policejní vyjednavač, muž čekající v přeplněné čekárně u lékaře, otec nezdárného syna a nevěsta," uvedla ředitelka divadla Petra Němečková. Všechny postavy spojuje emoční výbuch, kdy jim v jejich situaci přeteče pohár trpělivosti. A právě tento emoční výbuch je v divokých povídkách dohnán až do absurdně komediálních rozměrů, dodala Němečková.

Povolení nervů v každé z povídek spustí kaskádu absurdních situací, nečekaných zápletek a překvapivých point. Zásadní roli v Divokých historkách hraje podle režiséra Nuckollse také české prostředí. „Až bych řekl, že jsme se pokusili o takovou nedokonalou a černou esej vůbec na téma současného češství. Prostředí, ve kterých se jednotlivé povídky dějí, je od Ústí nad Labem přes Uničov do Olomouce, Česká Třebová, Třinec a starý motorest za Teplicemi," uvedl režisér.

Nuckolls si sebou do Tramtarie přivedl dva své dlouhodobé spolupracovníky z Činoherního studia - výtvarníka Jana C. Löbla, který je podepsán pod výraznými filmovými projekcemi, a hudebníka Ondřeje Švandrlíka. Součástí inscenace jsou náročné bojové scény, jejichž choreografii měl na starost Daniel Bodlák. Ve hře se představí téměř kompletní soubor Divadla Tramtarie, mezi nejvýraznější postavy patří policejní vyjednavač v podání Václava Stojana, otec snažící se úplatky vyřešit fatální problém svého syna v podání Marka Zahradníčka či zhrzená nevěsta Dominiky Hrazdílkové.

Divadlo Tramtarie zahájilo sezonu autorskými projekty dvou hostujících režisérů. Tím prvním byla provokativní inscenace Sex zadarmo nedostaneš v režii Jiřího Trnky. V dubnu Tramtarie nabídne premiéru divadelní adaptace Velký Gatsby v režii uměleckého šéfa souboru Vladislava Kracíka a v červnu pohádku O popleteném kouzelníkovi rovněž v Kracíkově režii.

http://www.divadlotramtarie.cz/