19.09.2017 13:06

Divadlo Tramtarie uvede v premiéře hru Sex zadarmo nedostaneš

Lechtivé téma prostituce přinese první premiéra olomouckého Divadla Tramtarie v nadcházející sezoně. Autorská inscenace Sex zadarmo nedostaneš, kterou divadlo uvede poprvé ve středu, bude přístupná divákům od 18 let. Nová hra vychází ze slavného kanadského komiksu Chestera Browna a nese podtitul Můj život s prostitutkami. Režie se ujal ředitel Činoherního studia v Ústí nad Labem a Městského divadla v Děčíně Jiří Antonín Trnka, který je pod inscenací podepsán také jako autor. Premiéra i dalších pět repríz už jsou vyprodané.

„Titul nese téma prostituce. Zvažovali jsme dlouho, zda vůbec do toho jít. Je to téma provokativní a třeskuté. Nakonec jsme se rozhodli, že do toho půjdeme i s tím rizikem, že to bude na diváky moc. Protože kde jinde než na alternativní scéně takové tituly hrát," řekl dnes novinářům umělecký vedoucí souboru a dramaturg inscenace Vladislav Kracík.

Hostující režisér Trnka, který se do Tramtarie vrací již počtvrté, se inspiroval autobiografickým komiksem Chestera Browna, ve kterém autor otevřeně zaznamenal své vztahy s prostitutkami od roku 1996 do roku 2010. „Je to bezvadný komiks přeložený do několika desítek jazyků. Kdysi se mi podařilo sehnat poslední dva výtisky a to v olomouckém knihkupectví, nyní do Olomouce vezu inscenaci zpátky," řekl novinářům režisér.

Hlavním hrdinou je pětatřicetiletý Jindřich, který se po rozchodu s přítelkyní rozhodne, že místo dalšího vztahu bude za sex platit. Inscenace zachycuje jeho pronikání do světa prostituce. „Objevování tohoto světa nabízí řadu situací komických, ale i vážných," podotkl režisér. Doplnil, že druhá polovina hry je již velmi autorská, v dramatické zápletce se muž zamiluje do jedné z prostitutek. Režisér se zde inspiroval poetikou komedií filmaře Quentina Tarantina.

Tvůrci přiznávají, že herci byli po přečtení scénáře poněkud zaražení. Nyní už ji berou prý s lehkostí. „Nikdy jsem neměl vysněnou roli a teď ji mám. Zkouší se mi skvěle, chodím mezi polonahými holkami," uvedl s úsměvem představitel hlavního hrdiny Miroslav Černý.

Tramtarie chystá pro nadcházející sezonu dohromady čtyři nové tituly, z toho jeden pro nejmenší diváky. Následovat budou Divoké historky, pod nimiž je podepsán režisér Filip Nuckolls, který patří mezi nejvýraznější režiséry současného českého divadla. Ve druhé polovině sezony uvede divadlo adaptaci románu Francise Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby. Posledním titulem sezony bude autorská pohádka O popleteném kouzelníkovi.

http://www.divadlotramtarie.cz/

Autor článku: ČTK: Alena Horáková