07.09.2022 12:23

Divadlo Tramtarie vstupuje do své 19. sezóny, připraví čtyři inscenace

Divadlo Tramtarie vstupuje do své 19. sezóny.  Po vydařeném létě a rekordní návštěvnosti open-air festivalů Tramtarie doufá, že nadcházející sezóna v divadle bude neméně úspěšná. A nenechává nic náhodě.  Diváci se mohou těšit na 4 premiéry inscenací pro dospělé a jednu novou  divadelní pohádku.

Na začátek sezóny připravuje divadlo autorskou pikantní komedii o manželských vztazích. Režie se ujala hostující režisérka Hana Marvanová, která už má s Divadlem Tramtarie své zkušenosti. Pod její režií vzniklo v Tramtarii konverzačního drama Nebezpečné známosti.
„ Nová inscenace vypráví příběhy čtyř zcela odlišných párů. Čtyři povídky o zdánlivě ideálních manželstvích, ve kterých ovšem něco schází... jak po společných letech nastartovat vzájemnou touhu? Povídky jejichž ústředními motivy jsou křehkost lidských vztahů a úsměvné sexuální libůstky jsou skvělým materiálem pro zábavnou a překvapivou divadelní inscenaci,“ uvedla Marvanová. Premiéru této autorské komedie volně inspirované filmovou předlohou Malá smrt uvede divadlo v říjnu.

A ani další premiéra na sebe nenechá dlouho čekat. Ještě na podzim se diváci mohou těšit na adaptaci kultovní Války Roseových. V režii Vladislava Kracíka se může tramtarijní divák těšit na pořádnou dávku černého humoru.

Žánrová skladba na letošní sezónu je podle Vladislava Kracíka, uměleckého šéfa souboru, více odlehčená, než bývá v Tramtarii obvyklé.„Rozhodli jsme se, že na nelehkou dobu, kterou žijeme, budeme v Tramtarii reagovat humorem. Na náš repertoár tak zařadíme víc komedií, protože věříme, že smíchu a nadhledu je zkrátka třeba. Jak pro nás, tak pro naše diváky,“  uvedl Kracík.

Divadlo Tramtarie bude letos poprvé spolupracovat i s úspěšnou režisérkou Jankou Ryšánek Schmiedtovou. Ta má na svém kontě řadu úspěšných projektů, jako je Šikmý kostel v Divadle Petra Bezruče nebo Rok na vsi a Dům Bernardy Alby v Moravském divadle Olomouc. V Tramtarii se ujme režie autorského Kabaretu o tlustých ženách.

Na závěr sezóny plánuje divadlo adaptaci klasické Shakespearovy tragédie Král Lear. Avšak v tramtarijním stylu mohou diváci očekávat opět především pobavení.

Tramtarie má v repertoáru řadu pohádek pro malé diváky. V této sezoně mezi ně přibude další, opět z pera uměleckého šéfa souboru Vladislava Kracíka, s názvem O princezně fotbalistce první. Jak název napovídá, půjde o sportovní pohádku, která by měla dětem mimo jiné připomenout, že hýbat se je zábava a sport že by měl být  součástí jejich  života.

Divadlo Tramtarie se za uplynulých 18 let stalo pevným bodem na poli olomoucké kulturní scény.  „Máme za sebou úspěšnou sezónu, během které k nám do divadla ve Slovanském domě zavítalo před 8 tisíc diváků. Dalších 7 tisíc se na nás přišlo podívat během letních festivalů. V červnu to byl festival Tramtarie open-air na Korunní pevnůstce a následně v srpnu pak Olomoucké nejen shakespearovské léto na Konviktu,“ uvedla Vlasta Pechová, mluvčí Divadla Tramtarie.

Divadlo doufá, že nadcházející sezóna bude stejně tak úspěšná, jako byla ta uplynulá. Ta divákům nabídla 4 nové inscenace Láska, sex a internety, Amélie z Hejráku, Dealeři a Tři mušketýři. Vedle zmíněných loňských premiér jsou v nabídce Divadla Tramtarie i další inscenace, jako Tři sestry, Nebezpečné známosti, Hřeben Bruce Willise  nebo Na Větrné hůrce.

www.divadlotramtarie.cz

Autor článku: Vlasta Pechová; Foto: Marek Malůšek