13.09.2021 12:25

Divadlo Tramtarie zahajuje sezónu

Divadlo Tramtarie vstupuje do své 18. sezóny. Zahájí ji obnovenou premiérou romantického dramatu Madisonské cesty, do konce roku pak soubor Tramtarie nazkouší další dvě premiéry.  Divadlo se po téměř roce vrací do svého komorního prostoru a nezakrývá jisté obavy.

„Máme za sebou dva úspěšné venkovní festivaly, kde o diváky nebyla nouze, s návratem do uzavřených prostor ale vnímáme určitou nechuť diváků řešit ta nařízená opatření, sedět v hledišti v roušce a podobně. Netušíme, jestli lidé budou chodit do divadla tak, jako dřív,” vyslovuje obavy ředitelka divadla Petra Němečková

Tržby ze vstupného jsou přitom pro Tramtarii klíčové. Divadlo je z 65 procent ekonomicky soběstačné.

„Jsme v kulturní sféře dost fenomén, dokážeme si totiž na sebe vydělat víc než polovinu rozpočtu a to v kultuře není vůbec běžné. Bývá zvykem, ze většinu rozpočtu kulturních organizací pokrývají dotace,” vysvětluje Němečková.

Toto je ale nyní ohroženo. Pokud klesne návštěvnost, Tramtarie se těžko uživí. Proto burcuje své diváky: Pomozte nám nahodit řemen!

“Rádi bychom vyzvali naše diváky, ať chodí do divadla, máme na repertoáru spoustu novinek, které jsme nazkoušeli těsně před lockdownem nebo během něho, a které rozhodně stojí za vidění. Tedy milí diváci, přijďte a pomozte nám rozjet novou sezonu,” vyzývá Němečková.

Kromě zmíněných novinek, mezi které patří skandální drama Nebezpečné známosti, originálně pojatá klasika Tři sestry nebo hořká komedie Hřeben Bruce Willise, přichystala Tramtarie další premiéry. Samotnou 18. sezónu zahajuje obnovenou premiérou Madisonských cest, dojemné inscenace, která měla premiéru loni v březnu, ale divadlo stihlo uvést jen jedinou její reprízu, než bylo vládními nařízeními uzavřeno.

Divadlo tak uvede příběh dvou rozhádaných dcer, které svede dohromady smrt jejich matky, osamělé Francescy a které brzy zjišťují, že kromě domu a několika starých smluv, jim jejich matka odkázala i jedno velké tajemství. Sestry se tak snaží najít pravdu, ale i cestu k sobě navzájem.

„V našem příběhu jsou na prvním místě vztahy na různé způsoby. Tedy nejen vztah partnerský, ale také sesterský nebo vztah mezi rodiči a dětmi. A žádný z jmenovaných vztahů zde není jednoduchý nebo snadno definovatelný. Naše hra je o tom, že život zkrátka nemá jasné klíče, jak co řešit, a že je to vlastně dobře, i když to nakonec může dopadnout všelijak,“ přibližuje Vladislav Kracík, režisér inscenace.

Další premiéru uvede Tramtarie už v říjnu, půjde o autorskou komedii Patrika Bouška Láska, sex a internety v režii hostující Terezy Říhové. Novinka se bude s humorem věnovat aktuálnímu fenoménu seznamování na internetu.

„Seznamování online je velmi aktuálním tématem, se kterým se dnes běžně setkal téměř každý z nás. Statistika dokonce říká, že až třetina českých manželství začala právě na online seznamce. My se v Tramtarii zaměříme na uživatele právě takových aplikací, nabídneme divákům humorný vhled do jejich prostředí, ale také budeme společně zjišťovat, zda se v něm dá najít láska na celý život,“ přibližuje dramaturgyně inscenace Tereza Matějková.

Komedie Láska, sex a internety je pokračováním výrazné autorské dramaturgické linie, kterou si diváci u tramtarijních komedií velmi oblíbili. Premiéra novinky proběhne 19. října v 19 hod v Divadle Tramtarie.

V prosinci pak Tramtarie uvede další autorskou hru z pera uměleckého šéfa Vladislava Kracíka Amelie z Hejráku. Půjde o něžnou, poetickou komedii z prostředí olomouckého sídliště.

Divadlo Tramtarie se opět po covidovém omezení vrací i k zájezdní činnosti, jeho představení budou moci diváci zhlédnout na mnoha místech po celé republice.

https://divadlotramtarie.cz/

Autor článku: Vlasta Pechová, foto: Tři sestry