16.11.2021 12:32

Divadlo Ungelt uvede hudební komedii o zpěvačce Florence Jenkinsové

Divadlo Ungelt chce ve své novince pro dva herce představit divákům, jaké to je být pianistou nejhorší zpěvačky na světě. Premiéra hudební komedie Krásná vzpomínka, jejímž autorem je americký dramatik Stephen Temperley, bude 30. listopadu. V režii Martina Čičváka se v inscenaci představí Bára Štěpánová a Ondřej Brousek. Tvůrci dnes chystanou novinku představili novinářům.

„Temperley je herec, který příležitostně psal, není to tahoun světové dramatiky. Ale jednou se mu podařila trefa do černého. Bylo to v roce 2005 s touto hrou, uvedl ji na Broadway a způsobilo to neuvěřitelný poprask. Patří k nejhranějším hrám v USA a mezi lety 2006 a 2009 měla v USA 15 uvedení," řekl umělecký šéf a dramaturg Ungeltu Pavel Ondruch.

Připomněl, že lidé postavu zpěvačky Florence Foster Jenkinsové (1868 až 1944) mohou znát z nedávného filmu s Meryl Streepovou, ale také z další hry, která o ní vypráví a která vznikla v Británii ve stejném roce jako Krásná vzpomínka. Slavnější zpracování života této pěvkyně od dramatika Petera Quiltera s názvem Je úchvatná! mělo světovou premiéru ve stejném roce jako Temperleyho Krásná vzpomínka. A zatímco Quilter sbíral ocenění za svou komedii v Londýně, Temperley zažíval úspěch v New Yorku na Broadwayi.

Ondruch uvedl, že za více než 25 let Divadla Ungelt je to poprvé, co scéna uvede hudební komedii. Zatímco Quilterova hra se v českých divadlech hrála, Temperleyho hra bude mít v Ungeltu českou premiéru. Pro Ungelt ji přeložil Pavel Dominik.

„Přiznávám, že hudební komedie Krásná vzpomínka je pro mě sázka na jistotu. Prvotřídní broadwayský zábavný hit, dvojjediný famózní talent herce a muzikanta Ondry Brouska, originální komediantství Báry Štěpánové, nápaditá režie Martina Čičváka," řekl zakladatel divadla Milan Hein.

„Florence se proslavila tím, že zpívala strašně falešně, neměla žádný hudební sluch. Chci tím jen upozornit na genialitu Barunky, protože zpívat falešně je stokrát těžší než zpívat dobře," řekl Čičvák. Štěpánová uvedla, že si při zkoušení přidala i několik lekcí operního zpěvu. „Techniku Florence určitě měla, ví, jak se dýchá, jak se tvoří tón, ale akorát prostě neslyšela," uvedla její představitelka. Diváci v osobitém podání Báry Štěpánové uslyší nejslavnější sopránové árie včetně například koloraturní Mozartovy Královny noci či Gounodovy Ave Maria.

„Na roli Cosmy McMoona jsme získali všestranného Ondřeje Brouska. Nadaný herec a hudebník Báru Štěpánovou nejen živě doprovodí na piano, ale občas i sám zazpívá – například swingový standard Crazy Rhythm," doplnil Ondruch.

https://www.divadloungelt.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, jw

Divadlo Ungelt uvede hudební komedii o zpěvačce Florence Jenkinsové

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.