13.11.2003 00:00

Divadlo v České televizi – Bratři Karamazovi

V sobotu 22.11. druhý program České televize zavede diváky v cyklu Zveme Vás do divadla do Slováckého divadla v Uherském Hradišti na inscenaci slavných Bratrů Karamazových v režii J.A.Pitínského.

Bratři Karamazovi
Záznam představení Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Scénář podle stejnojmenného románu F. M. Dostojevského napsali P. Scherhaufer a J. A. Pitínský. Účinkují: V. Doskočil, T. Šulaj, Z. Trčálek, J. Hejcman, J. Kubáník, J. Josková, I. Vacková, H. Jará, L. Vraspír a další. Režie divadelního představení J. A. Pitínský. Televizní režie J. Novák

Inscenace vznikla na základě dramatizace románu F.M.Dostojevského, kterou v 80. letech připravil J. A. Pitínský s Petrem Scherhauferem pro Divadlo na provázku. V době, kdy se připravoval projekt ve Slováckém divadle, už Pitínský znal skici a poznámky, podle kterých chtěl Sergej Ejzenštejn natočit film. To, jak Ejzenštejn o látce přemýšlel, se mu stalo inspirací a odrazilo se i v práci se světlem, které funguje jako filmové střihy. Poznamenejme na okraj, že režisér televizního záznamu Jan Novák tyto prvky ještě zdůraznil, aby tak televizním divákům zpřístupnil toto pozoruhodné divadelní představení (původně trvá skoro tři hodiny, televizní záznam jej zkrátil na dvě hodiny).

Za zmínku stojí i herecké výkony souboru Slováckého divadla - J. A.Pitínský si pochvaloval "přirozené dychtění a otevřenost mladého souboru, jeho prvotní nevinnou noblesu herectví" a to, jak herci z Hradiště budují složité ruské duše svých postav svědčí o tom, že osobnost režiséra pro ně byla inspirativní. Výsledkem je divadelní počin, který zaujme diváka nejen atmosférou starého Ruska, která je stvořena ze světla, šerosvitu, pravoslavných chorálů a ruské filmové hudby, ale i podáním téměř detektivního příběhu vraždy starého kupce Karamazova, ze kterého se spleť rodinných vztahů. A nebyl by to J. A. Pitínský, aby takto vytvořených podmínek nevyužil k přesahu do metafory o vině a nevině, životě, lásce a smrti.

Autor článku: příspěvky veřejnosti