06.11.2003 00:00

Divadlo v České televizi – Hrdý Budžes

Jestliže se na české scéně objeví nějaká zdařilá původní novinka, je to velká událost. Hrdý Budžes, který vznikl na základě stejnojmenné prózy, takovou událostí byl. A proto vás tentokrát v cyklu Zveme vás do divadla pozveme do Městského divadla Příbram, kde se divadelní prvotina Ireny Douskové představila poprvé na scéně.

Titul knížky Ireny Douskové (nar. 1964) vychází ze zkomolenin, které daly v dětství zabrat mozečku leckoho z nás. V tomto případě jde o název básně Stanislava Kostky Neumanna A hrdý buď!, ze kterého se - Helence, hlavní hrdince této knížky - podařilo vytvořit nezvyklé křestní jméno.

Protože se Helenčiny příhody obsažené v této - do jisté míry autobiografické - knížce odehrávají především v příbramském divadle v době normalizace, není divu, že se právě toto divadlo pokusilo o její dramatizaci. Autorkou dramatizace je sama autorka, režie se ujal Jiří Schmiedt, který do hlavní role obsadil Báru Hrzánovou.

Bára Hrzánová se s rolí osmileté holčičky z herecké rodiny trpící hloubavostí a nadváhou opravdu ztotožnila a sama dodává, že to nebylo příliš těžké. Protože jestliže Irena Dousková vyrůstala v divadle ovládaném příbramskými komunisty, pak malá Bára Hrzánová učinila tutéž zkušenost, ovšem v divadle v Českých Budějovicích.

Pokud si chcete s nadhledem a humorem (a možná i s trochou nostalgie) zavzpomínat na doby ne zas tak dávné, jsou k tomu Helenčiny příhody z počínající normalizace na uranovém maloměstě jako stvořené.

Premiéra: 8.listopadu ve 20.00 hod. na ČT2

Autor článku: příspěvky veřejnosti