16.11.2021 23:46

Divadlo v Dlouhé uvedlo adaptaci Bulgakovova románu Mistr a Markétka

Jako oslavu 25 let ode dne, kdy se v Praze otevřelo Divadlo v Dlouhé, dnes tato pražská scéna uvedla premiéru divadelní adaptace románu Michaela Bulgakova Mistr a Markétka. Dílo, považované některými za nejlepší sovětský román a vedle Doktora Živaga za nejlepší ruský román 20. století, režírovalo duo SKUTR.

Ředitelka Divadla v Dlouhé Daniela Šálková před představením poděkovala na scéně přítomným spoluzakladatelům divadla Haně Burešové, Štěpánu Otčenáškovi a také Janu Bornovi, který v roce 2017 podlehl dlouhodobé nemoci, ale s divadlem byl až do smrti jako režisér spjat. Připomněla, že za čtvrt století divadlo uvedlo 127 premiér. Historii divadla připomíná výstava ve foyeru.

V Mistrovi a Markétce hrají Ondřej Rychlý, Marie Poulová, Jan Vondráček, Eva Hacurová, Miroslav Zavičár, Madla Zimová či Pavel Neškudla.

Román Mistr a Markétka je mnohovrstevnatý epos, ve kterém lze rozeznat nejen množství odkazů na ruskou literární tradici, na Puškina či Gogola, ale i na německou romantickou literaturu včetně slavného Goethova Fausta. Román tak působí jako časoprostor vzájemně se svářících a křížících světů. Text, který Bulgakov psal ve 30. letech a publikován byl až několik desetiletí po jeho smrti, se stal také inspirací mnoha představitelů popkultury od Rolling Stones po Salmana Rushdieho.

Román je jedním z nejtajemnějších děl světové literatury, plný hádanek, symbolů a náznaků. Čtenář a dnes i divák se ocitá ve společnosti, která chce stvořit lepšího člověka i lepší svět, místo toho ale stvoří svět plný strachu, jenž se dá zneužít jako zbraň proti všemu, co se vymyká průměru. Prostor ovládá pán temnoty Woland, což je jedno ze jmen Mefista ve Faustovi, se svou suitou a začíná boj o duši člověka, Mistrův zápas o svobodu slova a velký příběh lásky.

Vše se odehrává v balení absurdních událostí a ďábelsky nevázané legrace. Velikonoční čas propojí moskevský gala ples u Satana s osudem Ješuy Ha-Nocriho a jeho skrytého přítele, pátého prokurátora Judeje, Piláta Pontského. A ďábel se stane překvapivě silou, která pácháním zla vykoná dobro.

„Kdykoliv jsem se zmínil o tom, že připravujeme adaptaci Mistra a Markétky, setkal jsem s jednou ze dvou typů reakcí. Buď se lidé vyděsili, protože to je jejich nejoblíbenější román a neumí si ho představit na jevišti, nebo se zaradovali, protože to je jejich nejoblíbenější román a těší se, že ho uvidí na jevišti. Je to i můj nejoblíbenější román, který jsem četl mnohokrát, vlastně každé prázdniny znovu," řekl jeden z dvojice tvořící duo SKUTR Lukáš Trpišovský.

„Dřív pro mě byla vedle samotného příběhu Mistra a Markétky důležitá především linka Piláta Pontského a Ješuy Ha-Nocriho, po roce a půl, co se románem nyní zabývám, mnohem více vnímám dobový kontext. Pochopil jsem, že nazývat Bulgakova magickým realistou mohou jen ti, kdo netuší, jaká situace byla ve 20. a 30. letech v Sovětském svazu. Třeba to, že někdo ze dne na den beze stopy zmizel, bylo zcela běžné," doplnil. Připomíná, že vše z románu se na scénu zdaleka nevešlo, a zbývá tedy prostor pro imaginaci, Přesto má představení více než tři hodiny a dvě přestávky.

https://www.divadlovdlouhe.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, rot