23.11.2017 12:22

Divadlo v Řeznické uvede světovou premiéru hry Útěky amerického dramatika Billa C. Davise

Americký dramatik Bill C. Davis bude ve čtvrtek v pražském Divadle v Řeznické přítomen světové premiéře své hry Útěky. Režie se ujala ředitelka této komorní scény Yvetta Srbová společně s Viktorem Polesným. Postavy rodinného třígeneračního příběhu ztvární Jitka Smutná, Filip Cíl a Zdeněk Velen. Inscenace vznikla ve spolupráci s velvyslanectvím USA v Praze.

Podle Srbové je námětem příběhu boj irských emigrantů o domov, pravdu a svobodu svého vlastního rozhodnutí v době, kdy Amerika přestává být synonymem pro lepší budoucnost a demokracii. „Na tomto pozadí přichází autor s apelem k občanské zodpovědnosti, hrdosti a vlastenectví. Se sarkastickým humorem tepe do apatické konzumní a spotřební společnosti, ale i do zákulisí prezidentských voleb," uvedla.

Současný americký dramatik, režisér a herec s evropskými italsko-irskými a rusko-židovskými kořeny Davis je držitelem mnoha ocenění včetně Outer Critics Circle Award. Svou první divadelní hru Odvolání napsal v roce 1980 a po jejím úspěchu na Broadwayi ji o čtyři roky později adaptoval do filmového scénáře. V Česku byl snímek uváděn pod názvem Kazatel a žák a hrál v něm mimo jiné Jack Lemmon. Davis letos debutoval i jako filmař, když podle svého scénáře natočil snímek Household Accounts. Byl jeho producentem a ztvárnil v něm hlavní roli.

Hra Odvolání je uváděna po celém světě, loni ji uvedlo právě Divadlo v Řeznické. Její text, stejně jako v případě hry Útěky, přeložil Alexander Jerie.

Herečka Jitka Smutná je členkou Městských divadel pražských, kde její partner z této inscenace Zdeněk Velen pravidelně hostuje. Filip Cíl se nejprve objevil v seriálu Zdivočelá země, v televizním snímku Zdeňka Zelenky Kanadská noc a v mysteriózní detektivce Jiřího Stracha Ďáblova lest. Hostuje v pražském Divadle v Dlouhé a moderuje Studio Kamarád.

http://www.reznicka.cz/