03.10.2017 13:02

Divadlo VOSTO5 uvádí premiéru nové autorské inscenace Jiřího Havelky Společenstvo vlastníků

Nelítostný boj rozvášněných eg o pozice a dominanci na výsluní společenského jeviště v autorském projektu Divadla Vosto5. Dramatický formát postavený na půdorysu klasické schůze společenství vlastníků bytových jednotek.

Inscenace je postavena na půdorysu běžné schůze SVJ, tedy společenství vlastníků bytových jednotek, jakých ročně probíhají tisíce. Všichni účastníci jsou vlastníky bytových jednotek, což jim dává právo rozhodovat o společných prostorách s důrazem a jistotou svého majetku. Oněch několik metrů čtverečných v osobním vlastním jim tedy poskytuje jednoduchou veličinu – moc. Moc, kterou jinak nemohou prokázat a nechat naplno projevit nikde jinde, než právě zde – na schůzi SVJ.

SVJ má svůj volený orgán – výbor SVJ, jehož úkolem je spravovat společný dům „s péčí řádného hospodáře,“ jak definuje zákon. Tuto formuli si ovšem každý vykládá po svém. Nutnost žít pod jednou střechou v jednom domě vyžaduje uspořádat jednou za čas schůzi SVJ, kde se musí probrat všechny body týkající se nutných oprav a dalších záležitostí ve společných prostorách domu, aby dům svým nájemníkům jednak nespadl na hlavu, ale aby se v něm všem i lépe žilo.

"Tato hodina a půl strávená v jedné místnosti se pro nás stává modelovou situací, laboratorním pokusem, zkoumajícím chování „běžných“ lidí v „běžných“ podmínkách. Sousedské vztahy tvořené nutností sdílet jeden dům pro společné žití se postupně obnažují a pod krustou civilizačního nánosu se odhalují jako sociálně deformované, psychicky frustrující a lidsky neobhajitelné," uvádí k inscenaci autor scénáře a režisér Jiří Havelka, sám členem SVJ.

Inscenovaná schůze majitelů bytových jednotek nebude scénicky řešena klasicky, tedy v prostoru rozděleném na jeviště a hlediště. Společenstvo vlastníků do jisté míry naváže na ty předchozí projekty VOSTO5, kde jsou diváci nedílnou součástí scénografického řešení prostoru.

"Ve spolupráci s festivalem 4+4 dny v pohybu jsme v Karlínských kasárna našli ideální prostor, kde se diváci budou cítit jako spoluobčané, sousedé sedící v druhé řadě židlí kolem centrálního kancelářského stolu, kolem kterého se schůze SVJ koná," dodává producent projektu Petr Prokop z VOSTO5.

www.Vosto5.cz

Autor článku: Jiří Sedlák