27.03.2017 22:22

Divákům Slováckého divadla se loni nejvíce líbila inscenace Vojnarka

Návštěvníkům Slováckého divadla v Uherském Hradišti se loni nejvíce líbilo klasické dílo Aloise Jiráska Vojnarka v režii bývalého ředitele divadla Igora Stránského. Slováckého Oskara za nejlepší mužskou roli dostal Zdeněk Trčálek, v ženské kategorii u diváků uspěla Pavlína Hejcmanová. Vítězové byli vyhlášeni dnes při mimořádném představení muzikálu Hra o pyžama.

Trčálek zaujal diváky hlavní rolí v inscenaci Kniha o hřbitově, Hejcmanová jako Vojnarka ve stejnojmenné hře. „Jakékoli ceny si velmi vážím. Je to vlastně výpověď o tom, že se divákům inscenace líbila a že naše energie, kterou do každého představení vkládáme, nebyla zbytečná,“ uvedla Hejcmanová.

Vyhlášeny byly také ceny kritiků Největší z pierotů. Mezi ženami uspěla také představitelka titulní role Vojnarky, tentokráte ale Kamila Zetelová, která postavu hrála před nástupem na mateřskou dovolenou. Mezi muži recenzenty nejvíce zaujal Pavel Hromádka v roli přednosty městského úřadu Petra Stockmana v dramatu Nepřítel lidu režiséra Zdeňka Duška. Nepřítel lidu získal i cenu kritiků pro nejlepší inscenaci loňského roku.

Herci sami tradičně udělují Cenu komediantů, která je určena výtvarníkům, hudebníkům či choreografům. Letos připadla Mariovi Buzzimu za hudbu ke Knize o hřbitově.

„Těší nás vytříbený vkus našich diváků, kteří nepatří mezi ty, již by upřednostňovali jen komedie a muzikály, ačkoliv i je jsme loni v premiérách uvedli," uvedl mluvčí divadla Josef Kubáník. Slovácká scéna na výsledky ankety zareagovala tím, že přidala na program mimořádné reprízy všech oceněných inscenací - Vojnarku 19. května, Knihu o hřbitově poslední květnový den a Nepřítele lidu 2. června.

Tradice udělování cen za umělecké počiny sahá ve Slováckém divadle do roku 1995. Předloni se návštěvníkům nejvíce líbil muzikál Pokrevní bratři, Slováckého Oskara za nejlepší mužskou roli dostal Tomáš Šulaj a v ženské kategorii uspěla u diváků Irena Vacková. Kritika ocenila za rok 2015 Deník Anny Frankové a mezi herci Josefa Kubáníka a Alžbětu Kynclovou. Cenu komediantů získal skladatel Zdeněk Král.

http://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: jav, dvd