25.01.2017 14:18

Divoký sever Irska v Ústí nad Labem

Ústecká činoherní scéna 11. února v jeden den odehraje všechny tři hry Martina McDonagha řazené do Connemarské trilogie.

Činoherní studio se na jeden únorový den jedinečně změní v krajinu drsného severního Irska a zavede návštěvníky do městečka Leenane. Po celou sobotu se diváci mohou nechat unášet svéráznou poetikou Martina McDonagha, na programu jsou totiž všechny tři jeho hry řazené do tzv. Connemarské trilogie: Kráska z Leenane a Lebka z Connemary - ty nastudovalo Činoherní studio, a Osiřelý západ, inscenace z dílny pražského Spolku Kašpar. Jde o výjimečnou příležitost, kdy se diváci mohou v jeden den setkat s tvorbou respektovaného a oblíbeného Martina McDonagha, jež se v budoucnu nebude opakovat.

Martin McDonagh je v současnosti jeden z nejoblíbenějších a nejuváděnějších britských dramatiků. A taky filmových režisérů. Sází na atributy žánru krváků a syrových detektivek s prvky černé komedie. Sleduje pokleslé figury a jak se motají životem, zhusta je na jejich pouti doprovází alkohol, rvačky, vraždy.  Ale McDonagh chce diváka hlavně bavit a to se mu podle všeho daří. Jeho inscenace jsou hojně uváděny nejenom v jeho rodné Velké Británii, ale i na jevištích po celém světě.

První počin z trilogie – příběh matky a dcery na irském venkově – Kráska z Leenane – měl premiéru v roce 2014 na prknech ústeckého Hraničáře v produkci Spolku Činoherák jako vůbec první divadelní hra uvedená na jeho jevišti v  novodobé historii. Režisér Filip Nuckolls ke svému výběru dodává: „Tuto inscenaci jsme si vybrali zcela záměrně. Nejen proto, že jde o brilantní dramatický kousek všestranně nadaného Martina McDonagha, ale i díky prostředí, ve kterém se Kráska odehrává. Malebný, a přitom syrový a divoký sever – těžko pohledat vhodnější paralelu pro ústecký kraj.“

Lebka z Connemary, druhý kus uvedený v rámci trilogie, je režijním debutem herce Činoherního studia Jana Jankovského. Do příběhu dvou bratrů – policisty Thomase Hanlona a pobudy Mairtina Hanlona, jejich babičky Maryjohnny a souseda Micka Dowda, leenanského hrobníka, obsadil Lukáše Černocha, Václava Hanzla, Martu Vítů a hostujícího Ctirada Götze. Všechny postavy se pohybují v typickém leenanském prostředí, hodně pijou, mluví spostě a jentak mimochodem pátrají po vrahovi Oony Dowdové.  „Ten styl je tak rafinovanej, až se v tom nějak poznávám.“ vysvětluje výběr titulu režisér Jankovský.

Connemarskou trilogii na jevišti a celou ústeckou „connemarskou“ sobotu uzavře inscenace Osiřelý západ režiséra Jakuba Špalka, jež vznikla v Divadle v Celetné v produkci Spolku Kašpar na sklonku roku 2015. Špalek nechává vyniknout bravurní vypravěčskou schopnost Martina McDonagha a v příběhu opět situovaném do městečka Leenane mu zdárně sekundují herci Tereza Rumlová, Matouš Ruml, Lukáš Jůza či Petr Lněnička.

Na celou Connemarskou trilogii mohou diváci využít výhodné vstupné a v ceně bude i malé občerstvení. Po celý connemarský den bude v divadle možné využít služeb baru a zakoupit si i jídlo a pití. Na dalším doprovodném programu usilovně pracujeme.

 

Connemarská trilogie Martina McDonagha
Činoherní studio města Ústí nad Labem / sobota 11. února

 • 10.00
  Kráska z Leenane
  První divadelní komedie Martina McDonagha z roku 1996. Je směsicí komedie, melodramatu, hororu a syrové tragédie. Hlavní hrdinka Maureen žije v domě se svou matkou, o kterou pečuje, kterou vlastně nenávidí, ale bez níž nemůže žít. Jednoho dne se do jejího života se připlete muž, kterého zná celý život, ale vůbec ho nezná…
  Režie: Filip Nuckolls
  Hrají: Anna Fišerová, Marta Vítů, Matúš Bukovčan a Jan Jankovský
  90 minut bez pauzy
 • 14.00
  Lebka z Connemary
  Druhý díl irské zabijačky. Po Krásce z Leenane se opět ocitáme v divokém Irsku, tentokrát v domu hrobníka Micka Dowda, který před sedmi lety pohřbil svoji manželku. Nastal čas hroby znovu otevřít a s nimi i nevyjasněnou minulost. Jak skutečně zemřela Oona Dowdová?
  Režie: Jan Jankovský
  Hrají: Ctirad Götz j.h., Marta Vítů, Lukáš Černoch a Václav Hanzl
  120 minut s pauzou
 • 19.30
  Osiřelý západ
  Dva bratři, jeden sporák, sbírka porcelánových figurek, oblíbené chipsy a uříznuté psí uši… k tomu všemu ještě opilý farář a jedna hezká hubatá holka prodávající kořalku…
  Vítejte v Irsku v městečku Leenane!!!
  Kašpar Divadlo v Celetné
  Režie: Jakub Špalek
  Hrají: Tereza Rumlová, Lukáš Jůza, Matouš Ruml a Petr Lněnička
  150 minut s pauzou

www.cinoherak.cz

Autor článku: Petr Kuneš