13.06.2001 00:00

Do Brna přijede mezinárodní kočující divadelní společnost

BRNO 17. května (ČTK) - Brno bude v létě jedinou zastávkou mezinárodní kočující společnosti Footsbarn Travelling Theatre v České republice. Představení Gogolova revizora v podání kočujícího divadla, které bylo ve Velké Británii založeno před třiceti lety, budou mít zájemci možnost navštívit 11. až 15. července.

"Soubor vystupoval na našem území naposledy v červenci roku 1989," řekl dnes novinářům ředitel Divadla Husa na provázku Petr Oslzlý. Tehdy navštívila kočující společnost Prahu na cestě Evropou s putovním festivalem pouličního divadla nazvaným symbolicky Karavana míru. Letos přijede skupina do Brna díky dlouhotrvajícím kontaktům s Divadlem Husa na provázku, vysvětlil Oslzlý.

Cirkusový stan s kapacitou 500 míst, v němž kočující divadlo hraje svá představení po celém světě, postaví společnost v Brně na Kraví Hoře. Kolem vyroste městečko z maringotek, ve kterých všech třicet členů souboru bydlí po celý rok. Společnost tvoří lidé osmi národností.

Představení se hrají v angličtině nebo francouzštině. "Musíme vycházet z toho, že hrajeme na mnoha místech, kde lidé nerozumějí ani anglicky ani francouzsky. Proto musí být naše představení, co nejvíce otevřená divákovi tak, aby byla srozumitelná," řekl dnes novinářům ředitel souboru John Kilby. Důležitou roli hraje i hudba, dodal.

Připustil, že soubor zpracovává především klasická díla dramatu, protože u nich lze předpokládat jistou znalost ze strany diváků, což pomáhá zvládnout jazykové bariéry. "Klasiku však hrajeme svým vlastním osobitým způsobem," zdůraznil Kilby.

Autor článku: redakce