11.01.2019 11:47

Do nového roku vstupuje Divadlo F. X. Šaldy s novými židlemi, vysokou návštěvností a smělými plány

V roce 2018 se Divadlu F. X. Šaldy podařilo na obou scénách přivítat více návštěvníku než v letech minulých. Návštěvnost letos dosáhla téměř  80 tisíc diváků. A tento rostoucí trend se týkal představení činoherního, operního i baletního souboru.

„Návštěvnost je nejvyšší za uplynulých 7 let co pracuji v divadle a to mě moc těší. Pro naše herce, zpěváky a tanečníky je nejlepším oceněním právě plné hlediště“ doplnila ředitelka divadla Jarmila Levko.

Od listopadu minulého roku si diváci navíc kromě kulturního zážitku užívají většího pohodlí v hledišti Malého divadla. Na koupi zbrusu nových židlí získalo divadlo dotaci od Libereckého kraje. Komfortní sedačky jsou vyrobené pro divadlo na míru, mají přehlednější značení a snáze se s nimi manipuluje. Nových židlí se dočkal také liberecký orchestr. Na lepší posezení zohledňující ergonomické potřeby muzikantů přispěl rovněž Liberecký kraj.

Program Divadla F. X. Šaldy byl loni bohatý také na nejrůznější akce. Tančilo se na Divadelním plese a Novoročním dance workshopu, proběhl festival WTF?!, do zákulisí příprav her byli diváci zasvěceni v rámci Dnů evropského dědictví a na Noci divadel.

Na rok 2019 je v plánu dvanáct premiér. Nejdříve se mohou diváci těšit na Dostojevského Běsi hned prvního února. Na jeviště Šaldova divadla tentokrát usednou diváci, hlediště bude patřit herecké akci. Adaptaci přímo na míru libereckému činohernímu souboru koncipoval Dodo Gombár, který představení zároveň režíruje. Činohra chystá celkem sedm premiér, mezi kterými nebudou chybět oblíbené komedie a klasická dramata. V repertoáru letos přibude také výpravná pohádka pro nejmladší diváky – hru Harún a Moře příběhů uvede Šaldovo divadlo v předvánočním čase.

Operní soubor nabídne tři novinky. Kromě klasik – Verdiho Il trovatore a Janáčkovy opery Příhody Lišky Bystroušky – se diváci mohou těšit na muzikál Divotvorný hrnec. Původní verzi broadwayského muzikálu převedli na české jeviště Voskovec s Werichem. Inscenaci v režii Oldřicha Kříže připravuje stejný tým, který v minulých letech v Liberci úspěšně inscenoval např. Zpívání v dešti či Sugar. Milovníci huby jistě ocení také pravidelné symfonické a komorní koncerty ve foyer Šaldova divadla.

Baletní soubor připravuje na jaro pro diváky Šaldova divadla premiéru tanečního dramatu Bouře. Podzimní premiéra baletu pak přinese odlehčení v podobě tanečně zpracované komedie Sluha dvou pánů.

Přehlídku předních divadel i nezávislých scén slibuje již osmý ročník festivalu současného divadla WTF?!. V Malém divadle proběhne 17. – 19. května.

Kromě řady premiér je letos v plánu rekonstrukce zastaralé vzduchotechniky v budově Šaldova divadla. Součástí je i oprava rozvodů topení. Modernizace má zajistit lepší klima jak pro diváky, tak pro účinkující. Opravy budou náročné, historickou budovu bude nutné uzavřít od června, hrát se začne opět v říjnu. Sezóna v Malém divadle však proběhne bez omezení.

www.saldovo-divadlo.cz

Autor článku: Jakub Kabeš