09.05.2016 09:14

Do Přerova se sjedou amatérská loutková divadla z celé republiky

Do Přerova se příští víkend sjedou amatérská loutková divadla z celé republiky. Na letošním ročníku Loutkářských Letnic se od pátku do neděle představí dohromady deset souborů. Některé z nich, včetně hostitelského divadla Přerovský kašpárek, se řadí k nejstarším v České republice. V Přerově se tato přehlídka každoročně střídá se setkáním sokolských loutkových divadel. Má dlouholetou tradici, řekla dnes ČTK principálka přerovského loutkového divadla Marie Veřmiřovská.

"Letnice se u nás konají každý sudý rok, pořádají se už 24 let a letos jde o 12. ročník. Střídají se zde s celostátní sokolskou přehlídkou, která byla založena právě v Přerově. Letnice jsou nesoutěžní přehlídkou, na které jde především o výměnu a předávání zkušeností. Zástupcům divadla mohou poradit odborníci, pomáháme si i mezi soubory, vzájemně se inspirujeme," uvedla Veřmiřovská.

Letos se představí dohromady deset souborů, do Přerova přijedou z Prahy, Rakovníku, z Prostějova, ale i z okolí Šternberka. "Zahrají celkem deset pohádek, všechny budou přístupné veřejnosti. Hrát se bude v sále loutkového divadla a v jeho předsálí. Tentokrát jsme do programu nezařadili pohádky pro dospělé, určené budou pro děti," doplnila principálka přerovského divadla.
V programu najdou zájemci například Zlatovlásku od přerovského básníka a textaře Josefa Kainara v podání domácího souboru Kašpárek. Soubor Jiskra z pražských Kobylis představí pohádku O mluvícím psu a jejich kolegové z Vysokého Mýta uvedou pohádku Když Pánbůh se svatým Petrem po zemi chodili. Chybět nebude ani Princezna žába či pohádky o Kašpárkovi. Letnice zakončí pohádka Tři prasátka v podání olomouckého souboru.
Samotná přehlídka však začne již v pátek, kdy se přerovská scéna otevře veřejnosti. Lidé budou moci nahlédnout do zákulisí zdejšího divadla, pro zájemce se chystá i seminář o tom, jak správně vodit loutky - maňásky i marionety.

Přerovské loutkové divadlo Kašpárek je jedním z nejstarších loutkových divadel na Moravě. Loni oslavilo sto let existence. Vzniklo v roce 1915 jako domácí loutkové divadlo Josefa Horneka, od roku 1936 působí na scéně v sokolovně u Bečvy. Jeho působení od té doby přerušily jen dvě události - druhá světová válka a ničivé povodně v roce 1997, kdy se celé jeviště i hlediště ocitlo zcela pod vodou. Provoz byl poté obnoven až v roce 2000. Divadlo odehrálo od roku 1921, kdy začalo pravidelně vystupovat, přes 3200 představení pro několik stovek tisíc diváků.

http://prerovsky-kasparek.webnode.cz/ 


Autor článku: ČTK: ftv, mal

Do Přerova se sjedou amatérská loutková divadla z celé republiky