10.08.2006 00:00

Do rekonstruovaného karlínského divadla se vrátí opravená opona

Praha 10. srpna (ČTK) - Součástí rekonstrukce karlínského divadla v Praze byla i důkladná oprava historické opony, díla profesora budapešťské Akademie Viktora Tardosse Krennera z konce 19. století. Pět měsíců na ní pracovali restaurátoři Josef Novotný a Jan Měšťan. Vzhledem k rozměrům opony 8,3 krát 12,8 metru se v jejich ateliér změnila tenisová hala v Praze na Zbraslavi, kde zažili i letní vedra.

"Měli jsme tu také 50 stupňů Celsia, ale výhodou bylo, že nám to rychle schlo," řekl ČTK Novotný a pochvaloval si báječné rozptýlené světlo, které jim při práci poskytovala matná okna po celé délce haly. Hlavní bylo podle něj vyřešit barevnost opony, která byla celá zastřena vrstvou ztmavlého laku a místy olejovými přemalbami.

"Je to umělecky velmi kvalitní opona, kterou v roce 1974 poničila voda zatékající z porušené střechy. A protože je malována temperami, které jsou ve vodě rozpustné, voda smyla část barevné vrstvy," řekl Novotný. Mechanicky oponu poškodilo, že se v divadle desítky let natáčela na buben. S tím se nyní nepočítá, bude napnuta do rámu i s ním bude zajíždět do provaziště nad scénu.

"Oponu, která je zhotovena z osmi pruhů plátna, jsme lokálně podlepili a zatmelili, staré vrstvy laků rozpustili a barvy retušovali," dodal Jan Měšťan. Váhu opony odhadl na dvě stě kilogramů. Opona má název Apotheosa divadelního umění - tragédie a komedie. V jejím středu je múza Umění a figura lva, po stranách alegorie symbolů Divadla a Hudby, menší figury drží znaky Prahy a Karlína.

Podle vedoucího projektu rekonstrukce Hudebního divadla Karlín Jaroslava Tomeše z firmy Metrostav bude kolaudace stavby 19. až 26. září. I když zvenčí tomu ještě nic nenasvědčuje, v novotou svítícím hledišti jsou leckde už položeny koberce. Dokončují se tu už jenom detaily, přičemž historický interiér doplní moderní technické zázemí. Velký sál dostane o polovinu mohutnější křišťálový lustr, neboť bude doplněn podle snad jediné dochované fotografie do původní podoby. Nový vzhled bude mít fasáda divadla, po léta růžová. Nyní změní barvu na světle zelenou, stejnou jako kdysi.

"Už za dva měsíce budou moci návštěvníci, kteří usednou v karlínském hledišti, posoudit, jaká míra bohatství uměleckořemeslného i výtvarného je shromážděna na jednom místě. Myslím, že to bude veliké překvapení, jak úžasná dekorativní záležitost, ale i některé moderní technické věci byly v tomto divadle na přelomu století vytvořeny," řekl ČTK ředitel Národního památkového ústavu v Praze Michael Zachař.

Rekonstrukci karlínského divadla urychlila před čtyřmi lety katastrofální povodeň. Záplavová vlna zalila památkově chráněnou budovu z roku 1881 až do sedmimetrové výše od nejnižší části. Stavební práce začaly teprve loni na jaře a přijdou na 630 milionů korun. Už 12. a 13. října se v opravených prostorách uskuteční česká premiéra amerického muzikálu Producenti, projektu ověnčeného dvanácti cenami Tony.

"Její termín zhruba o dva týdny uspíšila předpokládaná návštěva autora Mela Brookse," řekl ČTK mluvčí karlínské scény Tomáš Matějovský. Muzikál v překladu Adama Nováka připravuje režisér Antonín Procházka.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK