01.09.2015 15:58

Do Síně slávy Národního divadla vstoupila Vlasta Chramostová

Do Síně slávy Národního divadla dnes vstoupila herečka, někdejší disidentka a signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová. Jako první laureátce nově zaváděné tradice ji ocenění předal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Uvedl při tom, že Vlasta Chramostová je pro něj velkým morálním vzorem. "Vidíme na jejím příkladě, jak velkou úlohu divadlo a lidé s ním spojení ve společnosti mají. Jestliže je prostor vyplněný pozitivnem a světlem, tak v něm tma, zloba a nenávist nemá místo," řekl.

Národní divadlo také udělilo nové ceny pro mladé umělce do 35 let. První získala in memoriam scénografka Iva Němcová, která zemřela letos v červnu v pouhých 35 letech. Cenu převzal její dlouholetý přítel a spolupracovník, nový šéf činohry ND Daniel Špinar. "S odchodem Ivy mi usekli pravou ruku a doufám, že mě bude inspirovat dál, seshora," řekl. Druhou laureátkou ceny se stala moldavská tanečnice, od nové sezony první sólistka Baletu ND Alina Nanu. V uplynulé sezoně výraznými výkony zaujala v premiérách La Bayadère či Ballettissimo.

Ředitel ND Jan Burian řekl, že do Síně slávy budou uváděni nejvýznamnější tvůrci, kteří formovali tvůrčí i společenský život a smysl ND. Síň slávy vznikne v zemském salonku, poprvé bude otevřena letos 17. listopadu u příležitosti 89. narozenin první laureátky. "Herečka vlastního bytového divadla, později doyenka činohry ND, která není jen vynikající herečkou, ale i osobností pevných morálních zásad a postojů," řekl o Chramostové Burian. 
"Nepřipravila jsem si žádnou řeč, zapomněla bych ji," řekla po dlouhotrvajícím potlesku svých kolegů Chramostová. "Řeknu jen tohle: Spravedlnosti času, jsem tvůj vyznavač. Za všechny tresty tvrdých slov krupobití, živote, děkuji ti. Je krásné moci věřit v mravní řád, vědět, že za hříchy se nikam neuteklo, tvor tresty znavený se může lehčeji smát, než kdo jim unikl a jehož čeká peklo. Za všechny tresty zasloužený pláč, spravedlnosti času, jsem tvůj vyznavač," zarecitovala verše, které se našly po smrti Olgy Scheinpflugové na jejím nočním stolku. Chramostová je recitovala poprvé u její rakve. Jak dříve uvedla, umí je celá léta nazpaměť pro lásku a obdiv k Olze Scheinpflugové, ale i pro obsah, se kterým se ztotožňuje.

Herman dnes ocenění Chramostové předal při zahájení 133. sezony ND. To se celé neslo v atmosféře vztahující se k současné mezinárodní politické situaci a všichni řečníci vyzdvihovali důležitost kultury a umění v přelomových chvílích. Umělecký ředitel Opery ND a Státní opery Petr Kofroň ve své úvaze o poslání národních kulturních institucí uvedl, že se zapomíná, že kultura je "vnitřní motor, neviditelný, který vytváří osobnost a pak celý národ".
Do funkce dnes oficiálně nastoupil na pětileté období nový šéf činohry Daniel Špinar. Šéf baletu Petr Zuska má před sebou ještě dvě sezony a poté jej vystřídá Filip Barankiewicz.

www.narodni-divadlo.cz


Autor článku: ČTK: hrm, jw

Do Síně slávy Národního divadla vstoupila Vlasta Chramostová