09.02.2017 09:59

Donizettiho opera se vrací do repertoáru Národního divadla

Hudba Gaetana Donizettiho se dnes večer vrátí do repertoáru Národního divadla v Praze. Premiéru slavného díla Poprask v opeře uvede česká první scéna ve Stavovském divadle v hudebním nastudování, které připravil italský dirigent Enrico Dovico. Režie se ujal Radim Vizváry.

Dílo, které vychází z Goldoniho předlohy a bere si na paškál manýry světa hudebníhodivadla, nabídne vrcholné belcanto i jeho dokonalou parodii. V hlavních rolích se v alternacích představí Jana Sibera a Kateřina Kněžíková, Jiří Hájek a Roman Janál, Jana Horáková Levicová a Michaela Kapustová a Josef Moravec a Martin Šrejma. Inscenace bude pro větší srozumitelnost děje uvedena v češtině. To, že se Poprask v opeře dostal do nabídky Národního divadla, je podle Dovika dobrou zprávou pro orchestr, sólisty i diváky. "Pokud zde máme hudební rozptyl od Wagnera k Mozartovi, je Donizettiho dílo s pozitivně laděnou partiturou dalším obohacením," uvedl. Pochválil sólisty, kteří na sobě tvrdě pracovali. Zkoušky označil za inspirativní.

Inscenace je operním režijním debutem Radima Vizváryho, jehož choreografie významně přispěla ke strhujícímu provedení Janáčkovy opery Z mrtvého domu. Scénografie se ujala držitelka Ceny divadelní kritiky za rok 2015 Lucie Škandíková.

http://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: bor, mal