23.01.2004 00:00

Dramatizace Agniezsky Osiecke další premiérou Východočeského divadla

Dramatizace Agniezsky Osiecke další premiérou Východočeského divadla

 

Po Romeovi a Julii uvede Východočeské divadlo Pardubice další premiéru – tentokrát to bude dramatizace románu I. B. Singera Nepřátelé: příběh lásky od A. Osiecke s názvem Vlci.

Strhující příběh jednoho muže a tří žen, jejichž životy svedl dohromady holocaust, režíruje Jiří Seydler. Hrají Jiří Kalužný, Jindra Janoušková, Kristina Jelínková a Lída Vlášková.

Polský Žid, spisovatel Herman, přečkal válku ukrytý v seně. Jeho ženu a děti odvlekli do koncentračního tábora a víc o nich neslyšel. Ve snaze ztlumit v sobě běsnící minulost a najít cestu pro zbytek života se po válce znovu oženil se služkou, díky níž přežil roky války, a přesídlil s ní do New Yorku. Ani za oceánem však nemůže zapomenout, kým je, a marně utíká sám před sebou. Zoufalství překonává s milenkou, vášnivou a temperamentní Židovkou, kterou stihl podobný osud jako jeho. Zatímco Herman, štvaný svým vnitřním nepokojem, střídavě prchá od pokorné manželky k nezkrotné milence a od ní zase domů a nikde nenachází vnitřní klid, objeví se v New Yorku bytost, kterou už dávno oplakal…

Autorka dramatizace patří k nejvýraznějším osobnostem současné polské dramatiky, hra Vlci se dočkala uznání na řadě mezinárodních festivalů.

Premiéra se koná na Komorní scéně Anežky České v sobotu 24. ledna 2004.

Autor článku: příspěvky veřejnosti