30.05.2017 11:10

Dream Factory Ostrava začíná

Za několik málo hodin startuje devátý ročník divadelního festivalu Dream Factory Ostrava. Na slavnostní zahájení, které proběhne ve středu v 19 hodin v Domě kultury města Ostravy, organizátoři pozvali oblíbené Dejvické divadlo s inscenací Vzkříšení. Závěr festivalu bude patřit Spalovači mrtvol Národního divadla Praha v režii Jana Mikuláška. Téměř všechna představení jsou již vyprodaná, zbývají poslední volné vstupenky.

Dnes začíná Dream Factory Ostrava. Již od roku 2009 na Severní Moravu přiváží ty nejlepší tuzemské inscenace i zahraniční hosty. Na letošní devátý ročník organizátoři připravili téměř třicet inscenací z Česka, Slovenska a Polska a jejich pozvání přijaly hvězdy jako Ivan Trojan, Vladimír Javorský, Veronika Žilková či Martha Issová. Většina představení je beznadějně vyprodaných, například vstupenky na Dejvické divadlo se prodaly téměř okamžitě. Zájemci však mají poslední šanci dostat se třeba na zakončovací představení Spalovač mrtvol pražského Národního divadla, jedno ze stěžejních představení letošního ročníku.

„Letos máme na festivalu hned dva Spalovače mrtvol – domácího z Divadla Petra Bezruče v režii Jakuba Nvoty a pražského, z Národního divadla, který bude uveden na slavnostním zakončení festivalu, v režii Jana Mikuláška. Diváci tak budou moci porovnat dva odlišné inscenační postupy a také herecké výkony Norberta Lichého a Martina Pechláta v roli Karla Kopfrkingla,” popisuje ředitel festivalu Tomáš Suchánek.

Pražské jevištní provedení známé novely Ladislava Fukse se výrazně liší od legendární filmové adaptace v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským. Jan Mikulášek totiž příběh zasadil do současnosti a ani postava Karla Kopfrkingla v podání Martina Pechláta neodpovídá tomu, co divák doposud znal. Inscenace upozorňuje na groteskní rozklad lidské osobnosti a na latentní rasismus v každém z nás.

Diváci se kromě klasických činoherních představení mohou těšit také na méně obvyklé divadelní tvary - představení pro jednoho diváka μSputnik, dokumentární inscenaci o pouličních umělcích Busking un/limited nebo například autorské představení uprostřed trhu s ovocem s názvem Chuťovky.

Festival probíhá ve většině ostravských kamenných divadel, v areálu Provozu Hlubina a nově také v neopravené, běžně nepřístupné části hotelu Palace blízko zastávky Elektra. Již zmíněné Chuťovky mohou náhodné kolemjdoucí překvapit na Kuřím rynku v centru města.

www.dfov.cz

Autor článku: Klára Šebestová

Dream Factory Ostrava začíná

Festivaly

15.07.2018

V Plzni začne divadelní část letního festivalu Živá ulice

Částí zaměřenou na pouliční divadlo začne 16. července v Plzni tradiční letní multižánrový festival Živá ulice. Jeho první blok nazvaný Za dveřmi… je divadlo nabídne do 18. července v Mlýnské strouze v sadovém okruhu u historického centra města 11 představení pod širým nebem, mikrokoncert pro jednoho diváka, novou magii, street dance či klaunérii.

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.