14.10.2021 12:54

Druhou říjnovou premiérou Městského divadla Kladno bude inscenace Nejstarší řemeslo

Druhou říjnovou premiérou Městského divadla Kladno bude hra oceňované americké dramatičky Pauly Vogel Nejstarší řemeslo. Hořká komedie s poněkud košilatým názvem pojednává nejen o pětici postarších dam lehčích mravů, je ale hlavně studií křehkosti lidské duše i úvahou nad úlohou lidskosti v komerčním světe byznysu. Slavnostní premiéra je plánována na sobotu 23. října 2021 od sedmi hodin v hlavním sále MDK.

V New Yorku, konkrétně na rohu 72. ulice a Broadway je lavička. Už řadu let je středobodem světa pětice žen, které se zde scházejí, probírají spolu své životní starosti i radosti a především zde pracují. Jsou to totiž prostitutky. Jenže i nejmladší z nich je už přes sedmdesát a svět vypadá úplně jinak než kdysi. Možná je nyní čas začít s marketingem, možná je čas zvýšit cenu za služby, možná je čas se konečně vdát. Vždyť z letitých klientů jsou již dávno blízcí přátelé či partneři a kolegyně jsou vlastně skoro rodina. Nemilosrdně upřímná a přesto křehká a zábavná komedie se nevyhýbá mírným kontroverzím, držitelka Pulitzerovy ceny za drama Paula Vogel je však příliš dobrou autorkou, než aby nechala hru sklouznout k bulváru.

S inscenací Nejstaršího řemesla se do Kladna opět vrací režisér Jiří Bábek, s nímž spolupracuje MDK pravidelně - naposledy v Kladně režíroval inscenace Modrý pavilón (2019) a Past (2017) - a pro kterého jde o čtvrté divadelní setkání s texty Pauly Vogel (tři další režíroval v Komorní činohře Praha). Město, které nikdy nespí na kladenském jevišti vybuduje Ľubica Bábek Melcerová. Její náznaková scéna bude evokovat newyorské vysoké věžáky, množství oken i nejrůznějších reklamních transparentů.

Více informací o inscenaci (https://www.divadlokladno.cz/cz/divadlo/inscenace-nejstars-i-r-emeslo-1357?)

Autor článku: Dagmar Brandlová