30.08.2018 17:23

Druhý ročník Moravského divadelního léta si vysloužil ovace publika i přízeň počasí

Aplaus publika vestoje uzavřel v úterý 28. srpna večer v amfiteátru Korunní pevnůstky představení Cyrano z Bergeracu a tím také druhý ročník festivalu Moravské divadelní léto. Přehlídka Moravského divadla Olomouc nabídla pět představení pod širým nebem, z toho byla většina vyprodaná už před startem festivalu. Letošní program lákal hned na několik specialit, například open air premiéru zmíněné inscenace Cyrano z Bergeracu nebo jubilejní sté uvedení populární komedie Sluha dvou pánů.

Festival Moravské divadelní léto navázal na přehlídku Olomoucké divadelní prázdniny, kterou Moravské divadlo pořádalo od roku 2010. Na loňský ročník, jehož hlavním tahákem byla inscenace Robin Hood, zavítalo více než 1100 lidí. Tento počet se v letošním roce podařilo zdvojnásobit. „S radostí mohu opět konstatovat, že Moravské divadelní léto se prostě nádherně vyvedlo. Kdo nebyl a neviděl, má čeho litovat. Kdo byl a viděl, bude jistě souhlasit. Jediným smutným šrámem na pěti skvostných večerech byl úraz Petra Kubese. Cyrano si v posledních minutách představení zlomil - jaká to ironie - nos. Zcela cyranovsky však statečně dohrál a dovršil své mistrovské ztvárnění role. Smekám – a přede všemi,“ shrnul ředitel Moravského divadla Olomouc Pavel Hekela.

Na dosud ryze činoherní přehlídce se poprvé představil soubor opery a operety Moravského divadla. Patřilo mu zahajovací představení festivalu v pátek 24. srpna. Na fortu v Křelově se vyprodané hlediště dočkalo oblíbeného muzikálu Noc na Karlštejně, který už šest let patří k největším hitům v repertoáru Moravského divadla. Plno bylo i na jubilejním stém představení populární komedie Sluha dvou pánů v amfiteátru Korunní pevnůstky. „Jsem moc rád, že jsme mohli stou reprízu odehrát před více než šesti stovkami diváků. Všichni si to náramně užívali a musím říct, že pro mě to byla jedna z nejkrásnějších a nejpovedenějších repríz. Skláním se před všemi kolegy, protože byla opravdu radost si s nimi zahrát,“ zdůraznil představitel Truffaldina Roman Vencl. A do třetice jsme hlásili „vyprodáno“ před začátkem představení Rychlé šípy, s nímž na festival přijeli hosté ze Slováckého divadla.

Festivalový program nabídl také jednu premiéru. Poprvé se pod širým nebem představila inscenace Cyrano z Bergeracu v nastudování režisérské dvojice Michaela Doleželová-Roman Vencl. A to hned na dvou místech – v Křelově a v amfiteátru Korunní pevnůstky. „Ukázalo se, že venkovní prostor této inscenaci ohromně sluší a svědčí. Věřím, že si tato představení užili i diváci, kteří už měli možnost vidět Cyrana u nás v divadle, protože obě venkovní uvedení měla fantastickou atmosféru. Potěšila mě vysoká návštěvnost a skutečnost, že nám navzdory nepříznivé předpovědi přálo počasí. Všichni, kdo se na přípravě open air představení podíleli, odvedli obrovský kus práce. Ovšem největším hrdinou je pro mě Petr Kubes, který i přes zranění dokázal dohrát náročnou úlohu Cyrana do konce,“ uvedla Doleželová.

Organizátoři přehlídky se už těší na přípravu dalšího festivalového programu. „Cítím obrovskou satisfakci, že už druhý ročník Moravského divadelního léta ukázal, že tu taková akce chyběla a že se vyplatí investovat do toho čas i energii. Takže děkujeme všem příchozím a slibujeme, že příští prázdniny zase pojedeme dál,“ uvedl Vencl.

Letošní ročník festivalu se stejně jako ten loňský konal pod záštitou primátora statutárního města Olomouce Antonína Staňka a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka.

www.mdol.cz

Autor článku: David Kresta, foto: Moravské divadlo Olomouc

Druhý ročník Moravského divadelního léta si vysloužil ovace publika i přízeň počasí

Festivaly

12.02.2019

Bazaar Festival 2019 uvede provokativní umělce z Německa, Bulharska i Libanonu

Pátý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar se uskuteční od 14. do 18. března 2019 v Praze. Uvede výrazná představení a ukázky z chystaných inscenací ze střední a východní Evropy, které letos poprvé doplní také umělci z Blízkého východu. Festival zahájí inscenace Grace mezinárodně uznávaného souboru Hodworks výrazné evropské choreografky Adrienn Hód.

11.02.2019

Festival Spectaculare 2019 rozšiřuje divadelní program

Uhrančivý taneční duet Rafales slavnostně zahájí šestý ročník festivalu Spectaculare v prostorách divadla Komedie. Ve čtvrtek 14. února, v den svátku zamilovaných, prozkoumá soubor RADAR pod vedením francouzského choreografa Benjamina Bertranda souhru a rytmus dvou těl ve vibracích zvukových vln. Bulharský umělec Stanislav Genadiev představí ve čtvrtek 7. března v Kasárnách Karlín instalaci geometrických světelných linii Synchronicity.

11.02.2019

Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER již zná jména divadelních škol pro letošní 29. ročník

Na Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER se se svými inscenacemi přihlásilo celkem 45 škol z celého světa. O tom, kdo ze zájemců se zúčastní festivalu, rozhodovala výběrová komise. Nakonec se rozhodla pro dvanáct vybraných škol a jejich představení. Návštěvníci festivalu se mohou ve dnech 2. -6. dubna 2019 těšit např. na inscenace z Lotyšska, Bosny a Hercegoviny, Filipín, Ruska nebo na každoroční Polsko, Slovensko a samozřejmě Českou republiku.