22.11.2011 12:21

Dušan Sitek se rozloučí s diváky zlínského divadla

V prosinci se diváci Městského divadla Zlín rozloučí hned se dvěma inscenacemi, které už nebudou dále na repertoáru. V úterý 6. prosince se na jevišti zlínské scény naposledy objeví Dušan Sitek při derniéře Aplausem oceněné inscenace Kdo je tady ředitel?, ve které hraje roli Islanďana Finnura. Ve hře mluví pouze islandsky! V pondělí 12. prosince se pak publikum rozloučí s inscenací Ženitba. Obě představení režíroval Pavel Khek a obě derniéry začínají v 19 hodin. Vstupenky na ně jsou k dostání v pokladně divadla i přes divadelní web.

Kdo je tady ředitel? je dílo slavného dánského režiséra Larse von Triera, jehož  syrové filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách, Dogville a další patří ke skvostům světové kinematografie současnosti. Skvělá dánská komedie byla zároveň zfilmována. Vychází z nezvyklé situace - majitel počítačové firmy Ravn chce prodat svou společnost novému zájemci. Ravn má však problém - když před lety začínal, vymyslel si fiktivního ředitele celé společnosti, díky čemuž vyřešil své tehdejší problémy a navíc všechna pozdější nepříjemná rozhodnutí mohl na vymyšleného ředitele svést. Když chce ale zájemce o koupi vyjednávat výhradně s neexistujícím ředitelem, musí nalézt náhradu. A osloví nepříliš úspěšného herce – Kristoffera. Přepis firmy se však nepodaří napoprvé a Kristofferovo angažmá v roli ředitele, které mělo skončit podpisem smlouvy, se náhle protáhne. Kristoffer se dostává do kontaktu s podřízenými a vzniká velké množství komických situací.

„Je to komedie o tom, kým ve skutečnosti jsme. Pohybuje se na pomezí situační a konverzační komedie a je plná velkých hereckých kreací,“ doporučil režisér Pavel Khek.

Diváci se mohou těšit nejen na islandštinu Dušana Sitka a jeho tlumočnici Michaelu Doleželovou, ale i na naší rodnou řečí mluvícího fiktivního ředitele alias Kristoffera Gustava Řezníčka a skutečného ředitele alias Ravna Radoslava Šopíka a další.

Inscenace se pyšní dvěma cenami Aplaus, kterou udělují sami diváci. Za nejlepší mužský herecký výkon v roli Kristoffera si skleněnou sošku odnesl Gustav Řezníček, cenu Aplaus získala hra i jako nejlepší inscenace sezony. Od premiéry hru vidělo na 8 500 diváků. 

Ženitbu jednoho z největších dramatiků a prozaiků všech dob Nikolaje Vasiljeviče Gogola, se kterou se Zlín rozloučí o týden později, vidělo téměř 9 500 diváků.

Nesmělý úředníček Podkolatov (Josef Koller) se rozhodne, že je načase se oženit, a rázná dohazovačka Tekla (Helena Čermáková) pro něj má skvělou nevěstu – vdavekchtivou Agátu (Michaela Doleželová). Podkolatov ovšem netuší, že není sám. Shánčlivá dohazovačka totiž nabízí nezkušené dívce i jiné kandidáty na ženitbu: hrubého přednostu odboru Nenažraného (Jan Leflík), světaznalého námořního poručíka Žvanikina (Zdeněk Julina) a delikatesního pěchotního důstojníka Onučkina (Gustav Řezníček). Podkolatovův dobrý kamarád – ďábelský Kočkarev (Zdeněk Lambor) je schopen udělat cokoliv, jen aby jeho přítel nad ostatním nápadníky zvítězil.

 „Rozhodli jsme se Ženitbu víceméně nijak neaktualizovat. Zůstáváme v Rusku zhruba kolem roku 1850. Takže zveme diváky na ruskou klasiku. Situace z Ženitby kdekdo zažil, těch trapasů, různých nepodařených seznámení a jiných věcí, na které člověk sbírá odvahu a pak je stejně neudělá, anebo je najednou udělá, ale ony vyzní blbě, tak to myslím zažíváme každý denně. Téma lásky se týká všech, nikdo proti ní není imunní,“ uzavírá s úsměvem režisér Pavel Khek.

Autor článku: Hana Šmardová

Dušan Sitek se rozloučí s diváky zlínského divadla