30.03.2017 14:30

Dvě inscenace Činoherního studia se v dubnu dočkají své derniéry

Měsíc duben v Činoherním studiu nebude jen ve znamení premiéry dramatu Maxe Frische Homo Faber. Umělecké vedení divadla se rozhodlo, že z repertoáru stáhne inscenaci Martina McDonagha Kráska z Leenane (4. dubna) a dětský příběh Františka Marka Do bláta a zase zpět (13. dubna).

Kráska z Leenane je prvním a asi i nejúspěšnějším dramatickým textem britského dramatika Martina McDonagha. Spolu s drsnými komediemi Lebka z Connemary (na repertoáru Činoherního studia od roku 2016) a Osiřelý západ tvoří tzv. Connemarskou trilogii. Trilogii kompletně Činoherní studio uvedlo letos v únoru s velkým diváckým úspěchem. Kráska z Leenane byla vůbec prvním divadelním představením uvedeným v době činoherácké krize na jevišti kina Hraničář. Svou premiéru si komedie odbyla v září 2014. Příběh z irského venkova o vztahu dcery a její despotické matky nastudoval tehdejší umělecký šéf a režisér Filip Nuckolls a do hlavních rolí obsadil Annu Fišerovou a Martu Vítů. Oběma sekundují Matúš Bukovčan a alternující dvojice Kryštof Rímský  a Jan Jankovský, ten svůj part odehraje i ve finálním představení v rámci derniéry. Režisér Filip Nuckolls se k výběru hry těsně před premiérou vyjádřil: „Hledali jsme text, který osloví ústeckého diváka. Jsme přesvědčeni, že irským humorem, který je velice blízký tomu našemu, se nám to podaří.” Poslední uvedení na diváky čeká v úterý 4. dubna od 19 hodin.

Pohádku o šikaně s dobrým koncem Do bláta a zase zpět, určenou pro nejmenší diváky Činoherního studia, napsal kulisák divadla František Marek a poprvé byla uvedena už v roce 2012. František Marek vysvětluje inspirace, které ho při psaní textu napadaly:  „Nežiju ve vzduchoprázdnu, trochu jsem „vykradl" i vlastní děti, pubescenty ve věku 12 a 14 let, sám jsem kdysi byl dítě… Navíc vzpomínaly na své dětství i herečky Nataša, Anička a Klárka jak pomáhaly nebo ubližovaly, jak která… (smích) Jak prožívaly „vystrnadění", vyštípání jedince z kolektivu…“. Režie se zhostil tehdejší dramaturg divadla Vladimír Čepek a do rolí tří spolužaček obsadil trio hereček Klára Krejsová, Anna Fišerová a Nataša Gáčová. Jaroslav Achab Haidler zde vystupuje jako kouzelný dědeček, jenž pohádkově tři kamarádky přesvědčí, aby svého spolužáka Honzu (Jan Ťoupalík) nešikanovaly. Do bláta a zase zpět je pohádka s písničkami, která pobaví jak děti, tak i dospělé, kteří se občas také ještě umějí stát dětmi. Do bláta a zase zpět se dočká derniéry o velikonočních prázdninách ve čtvrtek 13. dubna od 10 hodin.

www.cinoherak.cz