01.05.2017 13:20

Dvě premiéry má za sebou v březnu otevřené ostravské Divadlo Mír

Už dvě premiéry má za sebou v březnu otevřené ostravské Divadlo Mír. Po hře Sébastiena Thiéryho Dva úplně nazí chlapi uvedla tato soukromá produkce ve světové premiéře komedii anglického dramatika Lionela Goldsteina Drahoušku, to chce drink! v režii uměleckého šéfa Národního divadla moravskoslezského Petera Gábora. ČTK to řekla výkonná ředitelka divadla Veronika Kusá.

Hra s komickým potenciálem na jedno z nejuniverzálnějších témat, kterým je nevěra, přináší mimořádnou hereckou příležitost pro dvě ženy. Hlavní role tak ztvárnily herečky Zdena Przebindová a Miroslava Georgievová. Peter Gábor nabídku režírovat tento kus přijal s nadšením. „Práce se ženami a na typicky ženské téma mě baví, do toho krásně zapadlo nové divadlo, zajímavý text a herecké obsazení," uvedl.
Hra byla poprvé uvedena v pátek za účasti autora 29. dubna. Mezi nejznámější hry Lionela Goldsteina patří inscenace Pan Halpern a pan Johnson, která byla uvedena na mnoha divadelních scénách ve světě a také v pražském Divadle Ungelt. Původní název hry Drahoušku, to chce drink! zní Ann a Debbie a autor text napsal původně pro televizi. Na obrazovkách se hra objevila v roce 1986 a v rolích Ann a Debbie se představily hollywoodské hvězdy Claire Bloomová a Deborah Kerrová.

Divadlo Mír založil herec ostravské Komorní scény Aréna Albert Čuba. V budově bývalého kina, kde vytvořil sál s kapacitou 339 míst, je Čuba zatím v pronájmu. Do budoucna by objekt rád koupil. K myšlence otevřít divadlo jej přivedly problémy při hledání místa pro hru ve vlastní produkci. „V jednom kulturním domě jsem například narazil na programovou komisi, která nejprve chtěla schvalovat, zda tam divadlo můžeme vůbec hrát. Vázla i komunikace," vysvětlil už dříve Čuba.
Proto v Ostravě začal hledat vhodné prostory. Nakonec si vybral budovu kina postavenou v době první republiky, ve které se filmy promítaly do 90. let minulého století. Naposledy ji využívali vietnamští prodejci. Čuba věří, že jeho divadlo má naději na úspěch. V plném provozu by chtěl odehrát přibližně 20 představení za měsíc. Jen malou část by měly obstarat hostující soubory pražských divadel. Občas chce v budově promítat i filmy.
Stálý soubor Čuba nemá. Ani ho neplánuje. Herce si chce najímat.

http://divadlomir.cz/