16.11.2016 14:17

Dvě soudobá díla nastudovala Komorní opera Hudební fakulty JAMU

Soudobá díla Mistrová aneb Když bolševici zrušili Vánoce od Petra Haly a Malý princ Miroslava Háby uvede v jednom večeru Komorní opera Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Na inscenaci se podílelo 58 studentů pod režijní taktovkou Kristýny Kopřivové. Premiéra bude 26. listopadu.

"Nejdříve pro mne bylo těžké najít v obou dílech nějaké souvislosti, ale ukázalo se, že jich je poměrně dost a poté zásadně ovlivnily můj režijní záměr," sdělila novinářům režisérka Kristýna Kopřivová.
Připomněla citát z Malého prince: Co je důležité, je očím neviditelné. V krátké opeře Mistrová postavy schovávají to důležité za maskou satiry a komiky, zatímco Malý princ to nejdůležitější při své cestě odkrývá, uvedla Kopřivová.

V úvodu k Mistrové Petr Hala přebírá téměř doslova část Vánočního fejetonu Jaroslava Haška z roku 1917 a obohacuje ho další Haškovou povídkou Zkoušela muže. Mistrová oznamuje svému muži Dratvičkovi, že odjíždí za nemocnou sestrou, on nechává dovalit sud piva a pozve kamarády na mariáš.
Z kolemjdoucího masopustního průvodu pozve také dvě dámy, přičemž jedna z nich je právě jeho žena. Dratvička s oběma ženami laškuje a jeho manželka s ním tuto hru hraje. Když jí ale dojde trpělivost odhalí svou pravou identitu. Celý příběh končí variantou úvodu, kdy uvaděčka vypráví o tom, co se změnilo u Dratvičků po této události změnilo.

"Připadá mi, že Hašek dokáže balancovat na hraně, dokáže být drsný a přitom nebýt sprostý. Upřímný, ale zároveň neříkat až moc. Půlka libreta je Haškova a půlka má. Hudbu jsem se snažil zpracovat tak, aby nebyla scénickým doplňkem děje, ale aby měla jistou míru svébytnosti," řekl autor opery Mistrová Petr Hala.
Autor hudby a libreta Malého prince Miroslav Hába zase přejímá známý příběh Antoina de Saint-Exupéryho. Malý princ na své téměř pohádkové cestě po planetách potkává různé lidské povahy a zjišťuje, jak jsou dospělí zvláštní. On sám je uzavřený ve své úzkostné touze po pochopení a příteli.

http://divadlonaorli.jamu.cz/ 


Autor článku: Převzato z: lse, tmd, dr

Dvě soudobá díla nastudovala Komorní opera Hudební fakulty JAMU