20.01.2017 10:19

Dvojice SKUTR nastuduje Smetanovu Prodanou nevěstu v Essenu

Režisérská dvojice Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, vystupující pod zkratkou SKUTR, bude letos pracovat v Essenu, kde nastuduje Smetanovu operu Prodaná nevěsta. V Praze připraví Lorkovu Krvavou svatbu a Čechovova Racka, oznámila ČTK mluvčí Johana Turnerová.

"První jejich letošní realizací bude Krvavá svatba v činohře Národního divadla v Praze. Skvěle obsazené představení, mimo jiné se Soňou Červenou, Davidem Prachařem, Sašou Rašilovem a Taťjanou Medveckou, bude mít premiéru ve Stavovském divadle 16. a 17. března," uvedla. Už 25. května se v Divadle v Dlouhé objeví Racek Antona Pavloviče Čechova. SKUTR si k němu přizval osvědčené spolupracovníky: Simonu Rybákovou (kostýmy), Petra Kalába (hudba) a Jakuba Kopeckého (scéna). Do hlavních rolí jsou obsazeni Marie Poulová, Pavel Neškudla, Jan Vondráček, Petr Vančura a Jan Meduna.

Na konci léta začnou oba režiséři zkoušet v Essenu operu Prodaná nevěsta, jejíž premiéra je naplánovaná na 14. října. "Tuto Smetanovu operu uvede divadlo v německém překladu. Hudebního nastudování se ujme Tomáš Netopil, se kterým jsme již spolupracovali na Mozartově opeře Don Giovanni ve Stavovském divadle v Praze. Scénografem bude Martin Chocholoušek, kostýmy navrhne Simona Rybáková. Bude to náš první velký projekt v Německu, moc se těšíme," uvedl Trpišovský, podle něhož se další zahraniční zakázky uskuteční i v roce 2018.

Inscenace dvojice SKUTR hostovaly na festivalech v Srbsku, Polsku, Litvě, Itálii, Německu, Rumunsku, Slovensku, Číně či Jižní Koreji. Měsíc hostovali na festivalu Fringe v Edinburghu v srpnu 2008, kde představení Plačky absolvovalo 22 repríz a bylo nominováno na Total Theatre Award. Inscenací Joke Killers, vytvořenou s Adélou Laštovkovou, reprezentovali Česko na výstavě Expo 2010 v Šanghaji.

www.skutr.org

Autor článku: ČTK: bor, mha